PAYLAŞ
The Most Advanced Quadruped Robot on Earth

Boston Dynamics tarafından geliştirilen ve Dünyanın En Gelişmiş Dört Ayaklı Hayvan Robotu olarak lanse edilen BigDog ismi verilmiş bu robotu ulusal televizyon kanallarının kısa süre önceki haber bültenlerinden hatırlayacaksınız. Bültenlerde yüklü olduğu için bir eşeğe benzetilen, ismi Büyük Köpek manasındaki bu robot aslında bir örümcekten esinlenilmişe benziyor. BigDog 1 metre boyunda, 70 santimetre uzunluğunda ve 75 kilogramlık bir yük hayvanını andırırken, hareket etmeye başladığı zaman onun mükemmel tasarımına şahit oluyorsunuz. Şimdi paylaşacağımız video ise haberlerden çok daha detaylı görüntüleriyle insanı dehşete sürüklerken, güncel teknolojiyi tam olarak gözler önüne seriyor.

Evet daha evvel haber bültenlerinde seyrettiğimiz BigDog’u, geliştiricisi olan Boston Dynamics sitesindeki kendi sayfasından araştırdığımızda 3,5 dakikalık muhteşem bir video ile karşılaşıyoruz. Öncelikle derin bir nefes alın ve aşağıdaki videoyu seyredin.

{wmv}bigdog{/wmv}

154 kilogram (340 lbs) taşıyabilen bu robot, 35 derece eğimde tırmanabiliyor ve çakıl taşlı zeminde yürüyebiliyor. Bu özellikleriyle önplana çıkan BigDog denge kurmada da oldukça üstün bir yapıya sahipo. Özellikle videonun buz zeminde yürüme kısmında gördüğünüz üzere güncel teknoloji bu robotun kendi dengesini kurmasında üstün bir kabiliyet sunmuş.

Gerçekten bir canlıyı andıran yapısı ve hareketleriyle ürpertici sahneler sunan videoyu hayretle izledim. Geliştiricisi Boston Dynamics sitesinde bazı başka robotlar da aynı şekilde madyalarla tanıtılmış. Ancak BigDog bunların içinde en gelişmişi. Bununla birlikte geliştirici sitesindeki diğer robotlara baktığımızda her birinin ayrı bir hayvanın modellemesi olduğunu rahatlıkla görebiliyoruz. İzlediğim görüntülerden sonra doğunun insansı robot teknolojisi fantezi gibi gelmeye başladı.