Apple Otonom Sürüşe Hazırlanıyor
(Son güncelleme: 11 Mayıs 2016)

Apple silikon vadisinde ciddi büyüklükte bir araziyi satın almış. Öyle ki telefon ve bilgisayar üreten şirketin bu kadar büyük bir arazide ne üreteceği, ne geliştireceği merak konusu oldu. Haberlere göre Apple, Google gibi otonom sürüşü sağlayan teknolojilere ağırlık verecek. Burada da bu amaçla bir tesis kurmaya hazırlandığı söyleniyor.

Apple iCar Hedefi 2020

Apple’ın, geliştirmeye devam ettiği elektrik otomobil iCar’ı üstün özelliklerle donatılmış şekilde 2020 yılında son defa tanıtması bekleniyor. Sadece elektrikli olması ile değil, Apple’ın kendine özgü yapısında pek çok özel teknolojiyi barındırması, tabii tüm Apple ürünleriyle bütünleşebilmesi, özel bir hayran grubu olacağı düşünülüyor. Büyük gizlilikle süren bu elektrikli otomobil çalışmalarının, yeni alınan devasa arazide kurulacak tesis ile birlikte o “çok özel” sınıfa dahil olacağı özellikleri kazanması bekleniyor.

Google’dan Sürücüsüz İlerleyen Araç

Yakın zamanda Google bir otomobil üreticisi ile anlaşmış ve sürücüsüz yol alan araç üretmeye yoğunlaşmıştı. Bu konuda geride kalmak istemeyen Apple, bu atağı ile Apple ismine yakışır bir atılım sergileyeceğinin sinyallerini vermiş oluyor. Tahminler, Apple üretmeyi planladığı elektrikli aracının tamamen otonom teknoloji üzerine olacağı yönünde. Bunun yanında mevcut üretim alanlarında olduğu gibi bu alanda da başka otomobil üreticileri ile anlaşarak otonom teknolojileri daha üst seviyelerde geliştirebileceği, bu şekilde rekabet içerisinde yer alabileceği gibi fikirler yürütülüyor. Pekiyi Apple bu teknolojinin keyfini iCar ile mi sürecek yoksa onu şimdilik sadece bir maske olarak mı kullanyor, zaman içinde göreceğiz.

Otonom Sürüşe Yönelen Markalardan Bazıları

Otonom sürüş deneyimini sunan veya sunmaya hazırlanan bazı markalar, bunları kısmen ya da tümden otonom sürüş olarak planlıyorlar. Bu markalar arasında Mercedes, Volvo, Google, Tesla ve şimdi koonuşulan Apple başta gelenler. Tesla geçenlerde yazılım sürümünün 7.0’a güncellenmesi ile araçlarda otomatik pilot desteğinin kullanılabildiğini duyurmuştu. Yine de Tesla’nın araç sürücülerine henüz ellerini direksiyondan çekmelerini önermediğini hatırlatmak lazım.

BİR CEVAP BIRAK

Yorumunuzu ekleyin
Buraya adınızı yazın