Emniyet Kemeri Takmak Ne İşe Yarar
(Son güncelleme: 18 Şubat 2017)

2-9 Mayıs Trafik Haftasında, haftanın en çok değinilen noktalarından biri olan emniyet kemerini konu etmek istiyorum. Hem biz hem de çocuklarımız için trafikte bir sigorta mahiyetinde olan emniyet kemerinin kullanımını yaygınlaştırmak için yerel yönetimler ve devlet kurumları bilinçlendirme şeklini, nedenleri iyi kavratmak olarak belirlemiş. 25 kg. ağırlığında ve arabanın arka koltuğuna serbest şekilde oturtulmuş bir çocuğun, 45 km süratte meydana gelecek kazada öne fırlarkenki ağırlığının yavru bir fil kadar olduğu anlatımı bu bilinçlendirme şekline bir örnek. Aynı örnekte bu çocuğun alacağı darbenin ise 3. kattan düşmek gibi olacağı söyleniyor.

Anlatımlarda genelde 40-45-50 km süratlerdeki kazalardan bahsediliyor. Böylelikle şehiriçi trafiğinde de kazaların büyük ölüm riski taşıdığı ifade edilmeye çalışıyor. Sanırım şu bilgi bu bunu daha iyi anlatacaktır: Ölümcül kazaların %30’u düşük süratler ya da yakın mesafelerde meydana geliyor.

Özellikle çocuklarımız örneklenerek konuya daha hassas yaklaşmamız, böylelikle akılda daha kalıcı bir bilgi almamız hedefleniyor. Şimdi 6 dakikanızı ayırarak aşağıdaki videoyu seyretmenizi öneriyorum. Emniyet kemeri hakkında bugüne kadar gördüğüm en etkili videodur. Videoyu çocuklarınız da seyredebilir, kansız ve şiddetten olabildiğince uzaktır. Bu video çocuk trafik eğitiminde de aynen kullanılan bir genel eğitim videosudur.

{flv}emniyet_kemeri{/flv}

Emniyet kemeri kurtarıyor !

BİR CEVAP BIRAK

Yorumunuzu ekleyin
Buraya adınızı yazın