Dünyanın En Hızlı Uçağı Hangarda Yatıyor
(Son güncelleme: 15 Mayıs 2016)

Artık nasıl bir başlık ya da nasıl bir önizleme resmi vardıysa, dün kendini bana izlettiren bir videoda, dünyanın en hızlı uçağına yer verilmişti. Aslında bu tür popüler videoları bilirsiniz. En uzun adam diye bakarsınız, aslında onun bir hastalığı vardır ve uzunluğu ondandır. En süratli araba diye bakarsınız, aslında küresel çapta farklı sınıflandırması olmadığından araba denmiştir ama aslında araba tanımına asla uyamaz. Dünyanın en hızlı uçağı ise 1966 model olmasına rağmen bildiğiniz, 2 kişilik mürettebatı, onlarca ton ağırlığı olan, 1995’e kadar hava kuvvetlerinde vazife almış, 20.yy uçaklarından. Uçak denip de “uçabilen nesne”den ibaret değil yani. İşin kötüsü o bir emekli.

Lockheed tarafından geliştirilen RS-71, sonradan bir dil sürçmesi sebebiyle SR-71 adını almış olsa da, ilk defa 1966 yılında çıktığı piyasada 1995 yıına kadar kalmayı başarmış. Amerikan menşeli bu uçak 1974 yılında New York’dan Londra’ya 1 saat 55 dakikanın altında bir sürede ulaşmayı başarmış. Bu mesafe normalde yolcu uçaklarıyla 6,5-7 saatlik bir uçuş yapmayı gerektiriyor.

Lockheed SR-71 Jetinin Âzamî Hızı Kaç km, Kaç Mach?

Başka bir şekilde bu uçağın hızını ifade etmeye çalışırsak ses hızının 3,3 katına çıkabiliyor. Her ne kadar ses hızı kısmen göreceli bir kavram olup karada ve havada bu değer değişebilse de Lockheed SR-71 tipi jetin hızının 3,3 Mach olduğunu ya da başka bir ifade ile 3.540 km’nin üzerinde olduğunu söyleyebiliriz.

Laboratuvar ortamında, uçağın aynı motorlar ile 5.682 km (ses hıznın 5 katından çok) hıza çıkabileceği hesaplanmış. test edilmiş mi belirtilmese de bu kadar net bir rakamın denendiğini düşünmekte bir sakınca yok.

Karakuş (Blackbird) adını kullanan Havada bu kadar hızlı insan ürünü bir metal, 31 ton ile 69 ton arasında uçabiliyor ve 25.900 metre irtifaa çıkarak hzıın dışında irtifa rekoru da kırıyor. Hızlı ve Yüksek yani… Zaman içinde rakipleri olan ama koltuğu kaptırmayan SR-71 emekli olduğu 1995 senesinden bu yana dünyanın en hızlısı olarak yatmaya devam ediyor.

BİR CEVAP BIRAK

Yorumunuzu ekleyin
Buraya adınızı yazın