IMF Yeniden Türkiye'de
(Son güncelleme: 18 Şubat 2017)

Kriz gelirdi, gelmezdi…gelirse de Türkiye hissederdi hissetmezdi…hissetse de en az etkilenenlerden olurdu. Öyleydi böyleydi derken, krizle “Biz Türküz” felsefesinde dalga geçen Erdoğan acı haberi de veren isim oldu. İş dünyasının erken uyarısından faydalanmak yerine “kriz olursa etkilenir miyiz etlenmez miyiz” tartışmalarına taraf olan AKP, ilk önce bu konuda kendi içinde ihtilafa düşmüştü.

AKP’de Erdoğan’ın sadece kurmaylarının müdahil olduğu kriz kulislerinde gâh bir “bize bir şey olmaz diyenle karşılaştık, gâh “olmaz olur mu hiç” diyenle. En son konuşanlardan biri de maliye bakanımızdı. Belki de Erdoğan’ın bankalara yüklenip ardından “IMF ile flörtümüz ne güzel” diyerek gelecek krize boyun eğeceğimizi ama IMF ile aşmaya çalışacağımızı müjdelemesinin hazırlığını yapıuyordu Unakıtan.

Ümüğümüzü sıktırmayacağımız IMF ile 25 ilâ 40 milyar dolarlık bir anlaşma yapılması bekleniyor. Bugün yarın netleşecek bu anlaşmanın stand-by denen ihtiyati bir canlı para stoğu şeklinde gelişmesi gündemde. Elbette bu IMF tarafından dayatılacak yeni maddelerin de yerine getirilmesi demek. Zamanında bu ekonomik anlaşmaların şartlarının ne kadar siyasi olabildiğini görmüştük…acısı da içimizde.

Bununla birlikte 25 ilâ 40 milyar dolarlık bir anlaşmadan doğan kredilerin tamamının kullanıldığını düşünürsek, geri dönüşü bizi 10 seneye kadar IMF’ye mahkum edebilecektir. 2-3 nesil süren IMF boyunduruğundan yeni kurtulmuşken tekrar IMF ismini anmak kim bilir sizde hangi duyguları uyandırıyor. Bildiğim bir şey var ki muhalefet için son derece iyi bu malzeme, IMF ekonomimizden tekrar elini çekene kadar da ömürlü olacaktır.

Bu arada, başbakan tarafından 2009’un ilk 6 ayında biraz sıkılabileceğimiz yönünde açıklanan krizin etkilerinin Türkiye’de 1,5 – 2 yıl kadar sürmesi bekleniyor. Belki perakendede henüz etkiler hissedilmiyor ve belki sokaktaki insan bundan asla doğrudan etkilenmeyecek. Ancak dolaylı etkiler hepimizi vuracağa benziyor.

Benim gibi sadece tüketen biri de bu konuda gözlerinizi yoruyor ya, varın görün krizde Türkiye’nin psikolojik halini.

Allah hepimize kolaylık versin.

 

BİR CEVAP BIRAK

Yorumunuzu ekleyin
Buraya adınızı yazın