Filistin'de Savaş
(Son güncelleme: 18 Şubat 2017)

Evelsi gün sözlümle Gazze’de ateşkes ne zaman oluru konuşuyorduk. Obama yaklaşık 15 gün evvel ilk defa ağzını açtığında, aslında bir nevi destur vermişti İsrail’e ayın 20’sine kadar. “Göreve geldiğimiz gün barış için gerekeni yapacağız” gibi bir şey diyordu. Forumda şöyle demişim: Eğer bu saldırılar gerçekten sadece seçim öncesi oy yatırımı için yapıldıysa (Amerikan taktiği yani), konuşulmaya başlanan ateşkes gerçekleşecek demektir. Nitekim Obama da 20 Ocak’tan itibaren kalıcı çözüm için gerekeni yapacağız dedi. Bu da ateşkesle başlar.

Yani aslında söylediği şey şuydu, “Olmertciğim henüz tanışmamış olsak da ben Amerikan başkanıyım ve gerçek haminiz olarak buna benim dur demem gerekiyor. Size 15 gün daha müsade, elinizden geleni yapın, sonra mecbur bitireceğiz bu işi”. Burada Amerika’nın ses çıkarmaması İsrail’e dünya karşısında, AB karşısında güç veriyor, devamlılığını. Çünkü Amerika isterse ne AB ne başka bir şeyin sesi kendi kulağından öteye gitmiyor. 2. Körfez savaşında şahit olduk.

Burada iki şey amaçlanıyordu kanımca. Öncelikli amaç İsrail’in, Amarika’daki iktidar boşluğunun da etkisiyle kendi kendine hareket ederek seçimler öncesi iyi bir milliyetçi yatırımda bulunmak, diğeri ise yeni Başkan Obama’nın görevi teslim alması ile birlikte ilk icraatını dünya önünde bir ateşkes ile gerçekleştirerek o mazlum barışı çağırıştıran siyahî kimliğini güçlendirmek.

Sanırım ikisi de gerçekleşiyor. Evet belki ateşkes ilanı bu plana göre erken geldi diyebilirsiniz. Bunun tek taraflı bir ateşkesten ibaret olup çekilme içermemesi, işgalin ve dolayııyla çatışmaların devam ediyor olması halen düşüncemde kalmama sebep oluyor. Evet lafın başındaki konuşmayı bu noktada konuya bağlamıştım. O esnada konuştuğumuz şey tam da buydu. İsrail zaten amacına ulaştı. Herkesin bildiği şekide 1000’i sivil 1500’e yakın Filistinliyi resmen katletti. Ölenlerin çoğu çacuk ve kadın. Sivillerin sığınması istenen okullar, bm merkezleri bombalandı, yasak silahlar kullanıldı…hepsi BM kayıtlarına geçti, hepsi savaş suçu. Sonucu s suçu olarak kabul edilmiş en az 3 madde ihlal edildi. Bu işi Yahudilikle karıştırmayın diyorlar…onlara gülüyorum.

Akşamına tek taraflı ateşkes kakarının geceyarısından sonra geçerli olacak şekilde alındığını öğrendik. Tabii Hamas işgalci istemiyor ve çatışmaların devam etmesine kimse bir şey diyemeyecek

İlerleyen zamanda bunun sonuçlarını, neler olacağını takip edeceğiz. AB, BM’de ortak olduğu “ABD’nin ben ne isterse o olur, kimse de sorgulayamaz” duruşunu reddedebilecek ve en azından tartışarak mı yenilecek, yoksa bu abd mantığını açıkça kabullenecek ve yeni insanlık dışı günlerin yolunu mu düzleyecek.

BİR CEVAP BIRAK

Yorumunuzu ekleyin
Buraya adınızı yazın