Google Search
(Son güncelleme: 18 Şubat 2017)

Google malumdur, bu aralar bir çok yeniliği hizmete sokuyor. Sanki 1-2 senedir 2010’da büyük değişim yaşamak üzere planlanmış ve hatta bazı tamamlanan özellikleri dahi bu zamana kadar bekletmişler da ardı ardına yayına veriliyormuş gibi bir izlenim veriyorlar. Arama ile ilgili olarak en son gelişmiş özelliklerin bir kısmının sol blok şeklinde gelmesi ve benzer aramanın önerilen diğer dillerde yapılması için verilen çeviri bağlantıları gibi değişiklikler söz konusu olmuştu. Sanal klavyeyi ise henüz bugün gördüm.

Bugün açık öğretim ile ilgili bir arama yaparken tesadüfen farkettim. google.com.tr üzerinde Google Arama ana sayfasında değil ama arama neticelerinin olduğu sayfada arama kutusunun hemen yanında bir klavye simgesi oluşturulmuş. Bu klavye simgesine tıkladığınızda ekran klavyesi açılıyor. Elbette sayfada yüklü olan ekran klavyesi uygulaması. Bu bir Türkçe Q klavye.


Google Search Sanal Klavye


Google Arama Virtual Keyboard

Klavyenin bazı özellikleri, kullanımını kolaylaştırmak üzere planlanmış:

  • Klavye varsayılanda küçük harf kombinasyonunda geliyor.
  • Shift özelliği için, bu tulun olması gereken yerde yukaru ok şeklindeki simgeyi içeren tuş kullanılmış. Shift tuşuna bastığınızda bu tuş basılı kalıyor ve büyük harf/sembol kombinasyonuna dönüyor klavye. Rakamlar yerinde de ilgili sembollere dönüyor. Tekrar Shift tuşuna basarsanız eski haline; küçük harf/rakam kombinasyonuna dönüyor.
  • Sol tarafta Shift tuşunun üzerine özel bir Shift tuşu kullanılmış. Bu yukarı ok simgesi içinde A (büyük a) olan tuş, Shift tuşundan farklı olarak sadece harfler için büyük-küçük geçişi sağlıyor. Rakamlar aynen yerinde kalıyor.
  • Alt+Ctrl kombinasyonunu içeren tek tuş, klavyenin her iki yanında mevcut. Bu da tıklandığında basılı kalıyor ve özel sembollerin etkinleşmesini sağlıyor. Bu esnada klavyede özel semboller dışındaki harf tuşlarının üzerindeki harfler kayboluyor.
  • Yazdığınız arama kelime ya da kelime öbeğini göndermek için kendi klavyenizdeki giriş (enter) tuşunu kullanmanız ya da Google Arama kutusu yanındaki Ara düğmesine tıklamanız gerekiyor.
  • Kendi fiziksel klavyeniz sanal klavye senkronizasyonuna sahipse sanal klavye açıkken de kendi klavyenizi kullanabilir, bu esnada sanal klavyede bastığınız tuşları görebilirsiniz.

Benim gördüklerim bunlar. Ayrıca Google Arama Sanal Klavye Uygulaması adresinden orijinal anlatımı buldum, henüz Türkçesi oluşturulmamış. Onu da inceleyebilirsiniz.

Güle güle kullanın.

 

BİR CEVAP BIRAK

Yorumunuzu ekleyin
Buraya adınızı yazın