(Son güncelleme: 18 Şubat 2017)

Artık internette alakasız neticelerden gına geldi. Alakasız anahtarlarla Google başta olmak üzere diğer arama motorlarını yanıltan sayfalar da teknoloji ve yazılım dehasıyla gelişiyor, sınır tanımıyorlar. Özellikle spam amaçlı yazılan betikler (scriptler), Google arama sonuçlarını döndürerek sayfalarında yazdırıyor ve bu şekilde aranan kelimeleri barındırıyorlar. Bir Google arama netice sayfasından böyle bir siteye denk geldiğinizde aradığınızı değil arama neticelerini buluyorsunuz…o neticelerin içinde de diğer benzer adresler olması gayet karşılaşılabilir bir durum.

İnternetin bilgi çöplüğüne dönmesinin önüne geçilmeye çalışılan projeler gelişirken bir yandan da böyle çöplükler, gerçekten bilgiden uzak tamamen çöp alanları yayılmaya devam ediyor. Arama motorlarının sistem botları ve personeli de doğal olarak milyarlarca site içinde bunlara ulaşmakta yetersiz kalıyor. Zaten çöplüklerin yayılma sebebi de bu yetersizlik.

Google yeni bir hizmet olmasa da bir çok kişi tarafından bilinmeyen ya da kullanılmayan bir servis veriyor. Bu tür sayfalar rapor edildiği takdirde ilgilenecek personel vasıtasıyla arama neticelerinden çıkarılıyor, bazı diğer sanal yaptırımların da uygulanmasını sağlıyor. Ayrıca bu, Google botlarının indeksleme hatalarının da önüne geçilmesine yardımcı oluyor.

Yer imlerine alıp arada kullanmaya değer. Servisi buradan deneyebilirsiniz.

BİR CEVAP BIRAK

Yorumunuzu ekleyin
Buraya adınızı yazın