(Son güncelleme: 18 Şubat 2017)

Güngören’deki ihanet saldırısının failini belirlemek için araştırmalar devam ediyor. Patlayıcı malzemenin TNT kalıbı ve cep telefonu düzeneği olduğu açıklandı. Açıklamayı duyduğumda aklıma ilk gelen şey benzer malzeme ve düzenekler kulanan sol terörden bazı gruplar oldu. PKK’nın en azından 2. körfez savaşının başlamasından bu yana A4 (malumdur, bölgeye Amerikan askerleri vasıtasıyla gelen A4 patlayıcılar bir anda PKK cephaneliklerinin nadide parçaları olmuştu) ve daha uzun bir dönemdir A4-C4 karışımı olan RDX kullandığını biliyoruz.

Telefon düzeneği ve TNT bana Ergenekon’un elinin uzandığı herhangi bir yer olma ihtimalini veriyor. Aslında PKK da Ergenekon’dan çok uzak değil. Bugünkü istihbarî yeterlikler değerlendirildiğinde eskimiş örgütlerin böyle bir saldırıyı gerçekleştirme ihtimali yok gibi gözüküyor. Gücün kimde olduğu açık.

Gündem terör, mllî birlik, siyasî hesaplaşmalar başlıklarıyla meşgulken bu üç başlığa da bağlı bir daireye yönlendiriliyor.

Siyasî kutuplaşmada anlamsız, âdi bir yeni dönemin içindeyken, gündemin PKK mı Ergenekon mu çerçevesine odaklanması akılları yine boş bir meşguliyete sevketmenin ötesine geçmiyor. Bir grup terör saldırısını PKK’ya mâlederken diğer grup ise Ergenekon’un dışarıdaki kollarının gerçekleştirdiğinden emin. Kaygılar ise siyasetle sınırlanıyor.

Kimse 17 kişinin ölümüne, ikisi halen hayati tehlikesi devam eden 150’ye yakın yaralanmaya sebep olan terörü siyasetine alet etmekten utanmıyor. Kimse “ha pkk, ha ergenekon; işte bu terör” diyemiyor. Nokta.

BİR CEVAP BIRAK

Yorumunuzu ekleyin
Buraya adınızı yazın