Resesyon Geliyorum Dedi Geldi
(Son güncelleme: 18 Şubat 2017)

Dünyada şöyleydi, İzlanda öyle yaptı, Ekvador böyle yaptı, orada şu burada bu oldu derken, meşhur “bize bir şey olmaz” söylemleri arasında otoritelerce resesyon görüldü. Sabah NTV’de Asaf Savaş AKAT yaklaşık 6 aydır süregelen ekeonomik durgunluğu resesyon olarak adlandırdı. Pekiyi özellikle son dönemde küresel kriz ile yankı yapar gibi duyduğumuz resesyon nedir ? Resesyon en kısa tabir ile ekonomik durgunluktur. Yalnız bunu sakın sokaktaki vatandaşın kameraları görünce hayatındaki tek siyaset imkanı sanarak hükümetlere yüklenmesini anımsayarak değerlendirmeyin. Resesyon sürekli ağlayan, bereket dilemek ya da hamd etmek gibi şeylerden bîhaber küçük esnafla aynı dili konuşmuyor.

TÜİK 3. çeyrekte büyümenin sıfıra yaklaştığını açıkladı. Mevcut durum 2009’un ilk 6 ayında krizin bizi olumsuz yönde etkileyeceğini teyid ediyor. Büyümenin düşmesi ve işsizlik oranının bir miktar daha artması da bekleniyor. Aslında krizin 1,5-2 sene kadar dünyayı sarsacağı ve Türkiye’nin bundan asgari düzeyde etkileneceği kuvvetle ihtimal değerlendiriliyor. Ancak etkinin en şiddetli olacağı dönemin önümüzdeki 6 ay olacağı düşünülüyor. Aslında belki de Türkiye’de en büyük etki küresel ekonomik değil psikolojik ekonomik krizden kaynaklanacak. Öyle ki zarar eden krizi bahane edip iflas bayrağı çekiyor. Eski kapasitesini göremeyenler de yine krizi bahane ederek işçi çıkarıyor.

Yabancı yatırımcıya bakarsak, önümüzdeki birkaç ayda nereye yanaşacağı belli olacak. Beklentilerden biri Türkiye’nin yabancı yatırımcılar için nispeten güvenli bir durak olacağı. Böylelikle Türkiye’nin krizden diğer ülkelere nazaran güçlenerek çıkabileceği de konuşuluyor. Aslında gerçekten, daha şimdiden baktığımızda büyük ekonomilerin nasıl sallandığını görüyoruz. Bankalar birbiri ardına kurtarılıyor, diğerlerinin kurtarılması için ikinci, üçüncü paketler açılıyor. Biz ise hâlâ “Türkiye nasıl etkilenir konuşmalarına” zaman bulabiliyoruz.

Sanırım Türkiye yaşayacağı krizi yaşadı. Türk insanının da sinirleri bu esnada ekonomiye yeteri kadar dayanıklı hale geldi. Hal böyle olunca bizbize dünyayı seyretmeye devam edeceğiz gibi geliyor. Bu arada krizi bahane olarak kullananlara bolca sinirlenebilirsiniz.

Bayram sonrası mayhoş bir yazı oldu. Seveni de var sevmeyenide. 

Selamlar.

BİR CEVAP BIRAK

Yorumunuzu ekleyin
Buraya adınızı yazın