Sony Xperia Z Model telefonlarda Pusula Kalibrasyonu
(Son güncelleme: 4 Mayıs 2016)

Tasarımıydı, tpe tescilleriydi, kodlamalarıydı, testleriydi derken, yaklaşık 1 yıldır üzerinde çalışma halinde olduğumuz ve geçenlerde öncelikle Google Play üzerinde yayına giren bir Ezan Vakti uygulaması ile ilgili gelen geri bildirimlerde, Sony Xperia Z modelinde pusulanın yanlış gösterdiğine dair notlar vardı.

Aynı modelde aynı hata geri bildirimleri almak insanın hoşuna gidiyor. Bunun iki sebebi var; biri o hatanın daha kısa sürede çözülmesine olanak sağlayacak kaynaklar oluşmuş oluyor. İkincisi hatanın uygulama ile hiç bir alakası olmadığı ortaya çıkarak bu özellik bu telefonda çalışamaz neticesine varılabiliyor. Örneğin Pusula donanımı olmayan bir telefonda kıble pusulası da başka pusulalar veya klasik Kuzay Pusulası da çalıştıramazsınız.

Gelelim Sony Xperia Z model telefona. Teknik birim henüz hata çözümünü vermiş ya da uygulamaya geçirmiş değilken araştırmalarımda bir kalibrasyon yöntemi ortaya çıktı. Yöntem belki de düğer modeller için değil yalnız Xperia Z modeli için geçerli olabilir. Bir pusula donanımına sahip olan bu telefonda pusulanın kalibrasyonunu yapmanız için şu adımların takip edilmesi tavsiye edilmiş:

Telefonunuzdan şunu tuşlayın:

*#*#7378423#*#*

Ardından gelen menüden şunu seçin:

Service Tests

Daha sonra bu menüden şuraya tıklayın:

Compass

Ardından kalibrasyon için ekrandaki tâlimatları takip edin. Size telefonla havada bir 8 çizmenizi söyleyecek.

Aslında bu yöntemin pek çok telefonda işe yaradığı söyleniyor. Ancak her telefon bunun için özel menü verimiyor, pusulayı ilk açışta telefon özelliği kalibre etmeye çalıştığından o esnada yapılabileceği söyleniyor.

BİR CEVAP BIRAK

Yorumunuzu ekleyin
Buraya adınızı yazın