Sosyal Ağlar
(Son güncelleme: 14 Nisan 2018)

Sosyal Ağlar hepimiz tarafından mâlum. Facebook ve Orkut gibi genel, Xing gibi ticarî güncel gelişmiş sosyal ağların dışında Netlog, o arkadaş, bu arkadaş gibi bir çok düzeysizlik hedeflemiş ağlar da mevcut. Hatta düzeysizlik hedefleyen ağların bir kısmı ağa erişim iznini ücrete tâbî tutuyorlar. Özellikle belirli bir hedefi olmayan sosyal ağlar kendi içinde yapamadığı şekilde pek de sosyal olmayan insanların sisteme davet için e-posta adresinizi eklemesiyle büyümeye çalışıyor. İşte tam da bu nokta benim fazlasıyla canımı sıkıyor… Eminim sizin de öyledir.

Sosyal Ağlar ya da Ağılar*

Artık hergün birkaç yeni davet almaktan ben bıktım…bu davetleri spam olarak işaretlemekten de. Kim olduğunu dahi bilmediğim, hatta içinde adı sanı bulunmayan, sadece bir rumuzla kendisini ifade etmeye çalışanlar, onların davetlerini henüz ilk seferinde reklam amaçlı posta olarak işaretleyeceğimi düşünmüyorlar mı bilmem. “Hey, bilmemkim seni şu guruba davet etti” ya da “Merhaba ben falanca, seni filanca ağına davet ediyorum” diye gelen bir postayı bu gönderen kişiler ne yapıyor merak ediyorum.

Bunların içinde beni en sık rahatsız eden ise Hi5 davetleri. Emin olun daha bu ağın anasayfasını bile ziyaret etmemişimdir. Buna rağmen her gün ortalama 5 davet alıyorum ve davet gönderenlerin neredeyse tamamıyla ticari-gayriticari ilişkim yok. Aslında özellikle Hi5 için kötü şeyler düşünüyorum son zamanda. Sistem yöneticilerinin e-posta adresleri toplayan casus yazılımlar vasıtasıyla elde ettikleri adresleri rasgele bu davetler için kullandığını düşünüyor ve bir girişimde bulunmayı planlıyorum. Planlıyorum da…dediğim gibi henüz adı geçen sistemin anasayfasını bile ziyaret etmişliğim yok. Herhangi bir girişimde karşımda muhattap bulup bulamayacağımdan emin değilim. Olsun, bunu kesinlikle bir kenara not ettim.

Önce Facebook, Sonra Instagram

Facebook çılgınlığı başladığında, çok yakınlarımdan bazı kimselerin ağa katıldıklarını öğrendiğimde çok şaşırmıştım. Sistemin başarısı, gerçekten uzak kimseleri buluşturabilme kabiliyetine sahip kriter eşleme yönteminden geliyordu ve çığ gibi büyümesine de bu sebep oldu. Ne var ki başlarda beliren ve yakınlarımı da uyarmak zorunda olduğum çekincemin, son zamanlarda facebook müdavimleri tarafından dile getirildiğine sıkça şahit olmaya başladım. Düzeysiz, kontrol edilemez bir ağ. Çok mu sert oldu ? Henüz bu size yansımadı mı ? O zaman üzerinize alınmayın.

Elbette bu çapta bir ağın sadece sistem yönetimince kontrol altında tutulamayacağı, kaldı ki belli kaygılar taşıyan bu yayının bazı noktaları kontrol altında tutmayı da istemeyeceği bir gerçektir.Aynı gerçeği youtube ile yaklaşık 1 senedir görüyoruz. Dailymotion için de youtube ile aynı durum yakındır. Biz video paylaşım ağından çıkalım asıl konumuza doğru.

Sosyal Bağ

Facebook’a yurtdışındaki bir arkadaşımın erişim sıkıntısı sebebiyle geçenlerde girdim. Yaklaşık 1-1,5 ay oldu. Hayır, elbette girdim derken, bir hesap açmadım. Arkadaşımın hesabına girerek bazı resimleri sildim, bazı bağlantıları iptal ettim. Benden istediği buydu. O zaman bu düzeysizliğe biraz daha şahit oldum. Ardından yaklaşık 1 ay evvel r10 forumlarında verilen bir adres ile “facebook da yakında engellenecek mi” sorusu gündeme gelir gibi oldu. Forumda verilen adresteki gurup bir avuç haysiyetsiz, kişiliksiz, kimliksis insan müsfettesinin Türk düşmanı guruplarına aitti. Bu facebook adresini 2. ziyaretim oldu.

İşin trajikomik yanı var…şimdi yazarken ortaya çıkan. Konudan ayrı esasında. O da şu ki Türk düşmanı gurup dediğimde birileri bunu hemen “al sana faşist, herkes istediğini sevip istemediğini sevmemekte serbesttir” diyecek olur. Fakat aynı birilerine bunu, grupta Mustafa Kemal üzerinden Türk düşmanlığı yapıldığı şeklinde ifade edersem sorun olmaz.

Özgürlük Eşit midir Düşmanlığa?

Atatürk hakkında resim ve videoların paylaşıldığı grupta tahmin edersiniz ki resim ve videolar youtubedaki çok iyi bildiklerimizden farklı değil. Tarif etmek istemiyorum şimdi. Bunların rüyasına Atatürk girsin; başka bir şey demek istemiyorum. İşin ayrı bir yan ise -facebook özelliklerinden wall mı diyorlar ne- tepki verenlerin ağıza alınmayacak, hani “kavgada söylenmez” denen tarzdaki küfürleri grup sayfasında yer alıyor.

Milyonların buluştuğu müthiş ağda hiç mi Türkçe bilen yönetici yok ?

Bu sosyal ağlar bana göre değil efendim, ben bu kadar sosyal değilim, bu sosyallikse ben asosyalim. Bu hoşgörü ise bende ondan hiç yok.Nokta


* Ağu/Ağı: Zehirli ot

BİR CEVAP BIRAK

Yorumunuzu ekleyin
Buraya adınızı yazın