Türk Lirası Geri Geliyor
(Son güncelleme: 18 Şubat 2017)

Geçen gün aşkan beni aradı, laf arasında anlattığı bazı şeyleri “bak ben bunları forumda paylaşırım, hatta bütün kamuoyu ile de olabilir” dediğimde “siz bilirsiniz” dedi. Ben biraz abartıp bunları kaleme almasını rica ettim, kırmadı sağolsun. Türk Lirasının yenilenmiş ve başından “Yeni” ibaresi kaldırılmış yepisyeni hallerini görmediyseniz görün, bu hizmeti de sakın karşılıksız bırakmayın. Bedavaya hizmet Hakka hizmettir. Onu gizli yapıyorum, usül öyle; çaktırmayın.

Kıymetli Aytuğ Beyciğim,

Bildiğiniz gibi liramızdan 6 sıfırı 2005 yılı ile başlayarak bir kalemde sildik ve Yeni Türk Lirası ile Yeni Kuruş rakamlarına geçtik. O zaman “yeni” ibaresinin 2 yıl kalması planlanıyordu. Olmadı malesef, elemanlardan birini askere götürdüler…kaçakmış. Ötekini babası kaporta boyacısına verdi…neymiş burada para basıyormuş, orada sanatını mtv, discovery programları keşfedince kendi basma kalıp makinesini alırmış… Herneyse 2 tasarımcı daha bulduk, devlet için sorun değil. Yalnız işi öğretene kadar gecem gündüzüme girdi. Google Images dizini köpeğim oldu. İyi oldu bahaneyle. Velhasıl Aytuğ Beyciğim biz bu işi 1 Ocak 2009’da bitirelim diye karar aldık. Uzadıkça uzuyor. Artık olduğu kadar, Allah utandırmasın.

Ben size yeni paramızı ve özelliklerini aktarayım. Tek tek bunları aktarmak hususunda verdiğim zahmeti kıymeti harbiyenizde hakkıyla değerlendireceğinizden şüphem yok.

Öncelikle banknotlar (kağıt paralar) 5, 10, 20, 50, 100 ve 200 lira şeklinde olacak. Bozukluklar ise 1, 5, 10, 25, 50 kuruş ve 1 lira (100 kuruş) olarak yer alacak. Biliyorsunuz 1 lira 100 kuruşa tekabül ediyor. Bakalım yenilere:

 

BİR CEVAP BIRAK

Yorumunuzu ekleyin
Buraya adınızı yazın