PAYLAŞ
(Son güncelleme: 18 Şubat 2017)

 

Yeni Banknotlarda güvenlik uygulamaları aynı noktalarda gerçekleştirdik. Yani 200 liralık kupürde de 5 liralık kupürde de güvenlik önlemleri aynı. Delikanlı varsa aynını yapsın. Hem de açık açık gösteriyorum. Şimdi bunları zât-ı âlinize arz ediyorum:

Yeni Banknotlarda Güvenlik Özellikleri
Yeni Banknotlarda Güvenlik Özellikleri

 

 1. Kabartma Baskı: Banknotun ön yüzünde farklı yerlerde bulunur ve dokunulduğunda hissedilir.
  Gizli Görüntü: Banknota yatay konumda ve göz hizasında bakıldığında, Atatürk portresinin sağ alt köşesindeki yedigen şeklin içinde kupür değeri görülür.
 2. Holografik Şerit Folyo: Banknot tasarımıyla uyumlu çeşitli motiflerden oluşur. Banknota farklı açılardan bakıldığında bu motifler renkli ve parlak yansımalar verir. Dikdörtgen şekil içindeki “TL” harfleri kupür değerine dönüşür.
 3. Renk Değiştiren Şerit: Banknota farklı açılardan bakıldığında altın sarısına dönüşür. Üzerinde kupür değeri ve “TL” harfleri bulunur.
 4. Emniyet Şeridi: Kağıda gömülü olarak yer alır. Üzerinde kupür değeri ile “TL” harfleri bulunur. Banknot ışığa tutulduğunda her iki yüzden de kesintisiz bir hat şeklinde görülür.
 5. Filigran: Banknotların ön yüzünde bulunan Atatürk portresinin küçüğü ile kupür değerini gösteren sayıdan oluşur. Banknot ışığa tutulduğunda her iki yüzden de görülür.
 6. Bütünleşik Görüntü: Banknot ışığa tutulduğunda sol üst kenarda yer alan şekiller arka yüzdeki şekillerle birleşerek kupür değerini oluşturur.
 7. Mikro Yazı: Banknotların ön yüzünde  ay-yıldız motifinin içindeki kupür değerini gösteren ibare ile holografik şerit folyo üzerindeki dikdörtgen şeklin alt ve üst kenarındaki “TCMB” ibaresi mikro yazılıdır.
 8. UV Işık Altında Görülebilen Özellikler:
  • Banknot kağıdında bulunan ve normalde görülmeyen kılcal lifler UV ışık altında mavi ve kırmızı renkte parlama verir.
  • Atatürk portresi üzerinde kupür değeri ve “TL” harfleri belirerek kırmızı renkte parlama verir.
  • Emniyet şeridinde 5 – 10 TL için mavi, 20 – 50 TL için kırmızı, 100 – 200 TL için kırmızı renkte parlama görülür.
  • “Kırmızı” seri ve sıra numarasında “canlı ve parlak kırmızı”, “siyah” seri ve sıra numarasında “sarımsı yeşil” parlama görülür.
  • Banknot kağıdı UV ışık altında parlama yapmaz.
 9. Mini Yazı: Banknotların ön ve arka yüzünde mini yazılar bulunmaktadır.
 10. Banknotlar Arasında Boyut Farkı: Farklı değerdeki 6 banknot, 6 farklı boyuttadır. Uzun kenarlarında 6 mm, kısa kenarlarında ise ikili grup olarak 4 mm fark bulunmaktadır.
 11. Renklendirilmiş Banknot Kağıdı: Banknotlarda beyaz kağıt değil, kupürün hakim renginin çok açık tonu bir renkte kağıt kulanılmıştır.
 12. Görme Engellilere Yönelik Özellik: Banknotlann ön yüzünde, filigranın sol üst kenarında, her kupürde o kupürün değerini gösterecek şekilde farklı olmak koşuluyla, dokunulduğunda hissedilen kabartma baskı “nokta”lar bulunmaktadır. Bu noktalar görme engellilere yönelik Braille alfabesinden yararlanılarak oluşurulmuştur.

İşte böyle efendim. Aslına bakarsanız sıfırları atmak hepsinden zor. Yoksa devletimizin himayesinde milletimizin yetiştirdiği çok parlak çocuklar var…çizmesi en kolayı. Sıfır atma çalışmaları esnasındaki katkınızdan dolayı da tekrar şükranlarımı iletirim efendim. O zaman 38buçuk haneli hesap makinenizi bize tahsis etmiş olmanızdan şahsım adına çok müteessir olmuştum.

Saygılarımla,

————————————————————–

Aşkan bana bu bilgilendirmeyi hiç üşenmeden özene bezene yapmış. Elleri dert görmesin, el öpenleri çok olsun. Aman etek öpenlerden uzak dursun aşkancağızım. Pek bir saygılı, kültürlü, işini severek yapan bir çocuktur aşkan.Kendisini pek severim. Allah ayırmasın. Öyle popülist enflasyon siyasetine kurban gitmesin inşeallah.

Görüşmek üzere..

ÖNERİLEN İÇERİK

BİR CEVAP BIRAK

Yorumunuzu ekleyin
Buraya adınızı yazın