(Son güncelleme: 18 Şubat 2017)

Türkçe Türkçe diye boş nara atanları anlayamıyorum. Hayatında Türkçenin, diğer insanlarla konuşmaktan öte anlam taşımadığı kişiler kalkıp Türkçe hakkında naralar atıyor, bu naraları eşine dostuna bir taş olarak savurmaktan çekinmiyor.

Türkçe Türkçe diye boş nara atanları anlayamıyorum. Hayatında Türkçenin, diğer insanlarla konuşmaktan öte anlam taşımadığı kişiler kalkıp Türkçe hakkında naralar atıyor, bu naraları eşine dostuna bir taş olarak savurmaktan çekinmiyor. Koyunun olmadığı yerde keçiye Abdurrahman Çelebi derlermiş…Allah’tan Türkçe sevdalısı, diline ve duygularına hakim yol gösterici çok kimse var halen hayatta olan. Keçilere mahkum değiliz.

Kendi dilini konuşamayan insanı sevmiyorum kardeşim. Onu küçümsüyorum, onu dışlıyorum, onu…kaka o cıs. Yahu onun özgürlüğü var da benim yok mu ? O dilediği gibi yaşayacak, o dilediği gibi konuşacak…ben susacağım. Özgürlük öyle anormallere ya çünkü. Bizim gibi kültürüne bağlı yaşamaya çalışanlara özgürlük tanıyan yok. Bizler tecrit edilmeye müstehak mahluklarız.

Forumda Türkçemizi Katledenler (konuyu silmek zorunda kaldım) diye bir başlık açılmış, içinde emolara verilmiş veriştirilmiş. Hata edilmiş. Neden hata edilmiş derseniz, tek sebebi yerinin o forum olmaması. Yoksa birileri anormal olur, diğerleri de onlara anormal der. Anormal olan da anormal olmayanlara anormal gözüyle bakar, aynı görüşü onlar savunur. Neticede normallik-anormallik göreceli. Bunu ortadan kaldırmaya çalışmanın manası var mı ? O kadar insancıl olmuşsunuz ki kendinizden başka herkes insan, siz insancıl ! İnsancıllığınız, başkalarına en tabiî haklarını, kendinizi pislik sayarak vermeye kadar varıyor.

Herneyse. Ben birini rahatlıkla küçümseyebilirim. Yapı olarak bana pek uygun olmasa da böyle bir gerçek var. Birini küçümserim, ben eğitim kurumu ya da devlet değilim. Benim küçümsemem kişisel bakışımı ifade eder. Bu kişisel bakışa müdahale dikta rejimlerde var. Kişisel özgürlükten bahsedenler kalkıp kişsel özgürlüklere tıpa takıyorlar…aman ses çıkamasın. Ortada ne özgürlük var ne de sınırlama. Aslında ortadaki şey apaçık kendi doğrularını evrensel doğru olarak dayatmak. Belki farkında belki değil…kendiyle baş başa kalırsa sanırım farkına varır.

Dönelim asıl konuya…araya forumdaki bir-iki ileti girince yazımın da seyri ister istemez değişiti. Oradaki duygu buraya yansıdı.

Kendi dilini konuşmayanı ben küçümsüyorum. Evet her ne kadar yapıma uygun olmasa ve bana ait olmadığını düşünsem de bu insanları otomatikman küçümsüyorum kardeşim. Bunlar sadece Türk değil. Anadili İngilizce olan, Urducayı anlamayan Pakiyi de (Pakistanlıyı da) küçümsüyorum, Cezayir için de aynı şey söz konusu…Türk Cumhuriyetlerinde de Rusça-İngilizce sorunu var öz dilleri üzerinde hakimiyet kuran.

Kendi dilini konuşamayan insan küçük insandır. Varsa itirazı olan kendi fikrini söyler, beni reddeder, kendi fikrine göre yaşar. Çünkü reddetmekle bir şeyi en fazla yok sayar, hayatınızı onun yokluğuna göre yaşarsınız. Ne var ki onu yoklayamaz, yok edemezsiniz. Aslında reddetmek de sadece kendimize göre, kendi fikrimize göre. Reddettiğimiz görüşün olmadığına inanınca yanlışlar başlıyor. Halbu ki reddedilen görüş var. Olmasa reddi de söz konusu olmaz.

Şimdi şu kendi dilini konuşamayanlara göz atalım ve bu şiddet neden anlamaya çalışalım. ÇağrıBey nakletti bu metinleri.

-qıwRıLdım qüNâhLâRımâ âRtıq phéni sRân théq $héy shénsizLiqim
sêvMêq qoLâY… ! qaLîptâ sévMêq ôLaY !!! İpûNî qoßâRâN êMoOo oLmu$ …..

Çeviri:Kıvrıldım günahlarıma artık beni saran tek şey sensizliğim…
sevmek kolay… ! kalıpta sevmek olay !!! ipini koparan emo olmuş….

-choRdumqie chordumqiexD
becemn proFLden pua
soodaqie qanqm–saadaqie asqımqiexD……….

Çeviri:gördümki gördümki
Böceğimin profilinden..(pua) gülme efekti…
soldaki kankim sağdaki aşkım…

-éuoMzZ….
AßsâLar~LésLéR~faqéLér~qéNdNü ßéqénMÜj q**ü HâwDâ oLânLâR yaNUmDâNh qéÇméZÜnqié
hâDÜnüzÜ aŞjâq msJLâr yaSMaUnH
PoLémiqLérüH hİüÇ zÜéMém ßéÜ pLmİé SuqMaYuNh
HéRqéZe mZn*MiH wéRmÜéM İZéméünH
mZj YaSuOsAnIzH cWpDÂ wéRmÜoZaM iqiJiSiNiH aDmâ qéNé cwPLâmAmH
iZoSaNıS yOrUm YaßuN aßUq sAßUq YoRuMLAr YaBjaqsaN rézimLérmé ßâqmâ biLém”…………………

İşte çevirisi:éuoMzZ….
Abazalar, lezler, fakeler, kendini beğenmiş g**ü havada olanlar yanımdan bile geçemezsinizki
Haddinizi aşıcak mesajlar yazmayın.
Polemikleri hiç sevmem i beni polemiğe sokmayın (!)
Herkese MSN’imi vermem istemeyin
Mesaj yazıyorsanız cevap da vermiyorsam ikincisini atma yine cevaplamam
İstiyorsanız yorum yapın abuk sabuk yorumlar yapıcaksan resimlerime bakma bile (!)

Bunlar emo. Bunları küçümsemek dışında ne yapabiliriz ? Evcil de değiller ki ! Sadece emolar değil, yeni nesil bu tarzda yazmayı marifet olarak görüyor. Gerçekten bir marifet aslında. Bu kadar uydurmak kolay değil. İşin kötüsü bu çocuklar gördüğünüze benzer konuşuyorlar ve zamanla gerçekten bu kötü, yanlış, eksik konuşma şekline alışarak toplumda anlaışmaz insanlar sınıfını geliştiriyorlar.

Biz dağdaki teröre takılıp kalalım, terör asıl burada doğmaya başlıyor.

Çocuklarımızı, anlaşamayan toplumlar yaratmaları için yetiştiriyoruz, sonra da kalkıp “karışma, kendi bileceği şey, o bir birey” diyoruz. Nasılsa bizden hesap sorulduğunda biz tarih olmuş olacağız.

Ben tarihin geri getirilip düzeltilmek istenen bir sayfasında yer almak istemiyorum !

BİR CEVAP BIRAK

Yorumunuzu ekleyin
Buraya adınızı yazın