(Son güncelleme: 18 Şubat 2017)

Tuzla tersaneleri yıllardır değişmeyen trajik haberlerle gündemde hep bir yer işgal ediyor. Her seferinde ayrı bir ihmal, ayrı bir umursamazlık. Çözümsüzlüğün işletmelerin kapatma kararı almalarına kadar vardığına şahit olduk.

Dün yine vurdumduymaz bir kaza ile Tuzla rutin günlerinden birini yaşadı. Bir tersanede bitmek üzere olan geminin filikası, içine işçilerin konması suretiyle denendi ! Denemede filikanın halatları koptu. 3 ölü, 3 hayati tehlike içeren yaralı var.

Filika neden deneniyor ? Yukarı çıkana kadar yüzebilir mi diye değil sanırım. Yukarı çıkacak, aşağı inecek. Makaralar çalışıyor mu bakılacak belki. Yani filikanın denenmeseine sebep olan unsurlardan biri denemede başarısızlık gösterse bu facianın gelmesinin işten bile olmadığı aşikar.

Yani yine ihmal, yine umursamazlık.

Filikada neden olduğunu bilmediğim camlar yüklü. Yanında 11 işçi. Camların da faciada büyük etkisi var.

Her şeyi bir kenara bırakalım. Camların orada işi ne, kum torbaları yerine daha değersiz görülen işçiler mi deneme için kullanıldı ? Yoksa konunun filikaların denenmesiyle falan alakası yok da asıl ihmal ve umursamazlık bambaşka bir şey mi ? Geminin filikaları asansör yerine sürekli mi kullanılıyor ?

Savcılık soruşturma başlatmış…peh. Giden can 3, çırpınan 3, etkilenen hayatların haddi hesabı yok. Savcılık soruştıurma başlatmış.

Şu Savcılık tersanelerin genelinde bir soruşturma başlatsa da biraz işletmeler diken üzerinde olsa.

 

BİR CEVAP BIRAK

Yorumunuzu ekleyin
Buraya adınızı yazın