joomla-logo
(Son güncelleme: 18 Şubat 2017)

joomla-logoJoomla kullanan kişilerin ilk merak ettiği şey, çok beğenerek kullanmaya karar verdiği bir temanın, malesef olmayan bir yerinde modül yayınlayabilmek. Tema aslında çok güzeldir ve kesinlikle beğenilmiş, kullanılmaya karar verilmiştir. Halbu ki asıl lazım olan yerinde bir modül yerleşimi bulunmadığından orada modül yayınlanamamaktadır. İşte bu noktada gereken şey modül pozisyonu ekleme bilgisidir. Forumlarda 3. parti eklentilerden sonra en çok karşılaştığımız sorular modül yerleşimleri ile ilgili. Bakalım  bu iş ne kadar kolay ne kadar zormuş.

Joomla kullanan kişilerin ilk merak ettiği şey, çok beğenerek kullanmaya karar verdiği bir temanın, malesef olmayan bir yerinde modül yayınlayabilmek. Tema aslında çok güzeldir ve kesinlikle beğenilmiş, kullanılmaya karar verilmiştir. Halbu ki asıl lazım olan yerinde bir modül yerleşimi bulunmadığından orada modül yayınlanamamaktadır. İşte bu noktada gereken şey modül pozisyonu ekleme bilgisidir. Forumlarda 3. parti eklentilerden sonra en çok karşılaştığımız sorular modül yerleşimleri ile ilgili. Bakalım  bu iş ne kadar kolay ne kadar zormuş.

Aslında bir Joomla! 1.5 temasına modül yerleşimi eklemek çok basittir. Belki de ekleme yapılacak yeri tesbit etmek kimi zaman daha zor olabilir. Ancak pozisyon eklemekle de iş zaman zaman bitmeyebilmektedir. Ne de olsa temanın kendi içinde bir mantığı bulunmaktadır. Joomla! 1.5 temalarında bir modül yerleşimi en basit şekilde şöyle çağırılıyor:

 
<jdoc:include type="modules" name="user1" style="xhtml" />  

Bu satırı muhtemelen bir div içerisine yazdık. Mesela şöye:

 
<div id="user1">
<jdoc:include type="modules" name="user1" style="xhtml" />
</div>

Ancak daha evvel modül pozisyonları ile ilgilendiyseniz biliyorsunuz ki modül pozisyonunu çağırmakla işiniz konforlu bir şekilde bitmiş olmuyor. Bu çağrıyı daha mantıklı bir şekilde yapmamız ve gereksiz yükleme ile boş div ya da tablo alanları oluşmasını engellemememiz lazım.

Joomla Themes

O zaman biz bu modül pozisyonunun, içinde bulunduğu div alanının da sadece bu pozisyonda yayınlanmış bir modül varken ortaya çıkmasını sağlayalım. Kullanacağınız küme şöyle olacak:

 
	<?php if ($this->countModules( 'user1' )) : ?>
<div id="user1">
<jdoc:include type="modules" name="user1" style="xhtml" />
</div>
<?php endif; ?>

 

Eh gerekiyorsa sitilleri düzenlemek size kalmış.

BİR CEVAP BIRAK

Yorumunuzu ekleyin
Buraya adınızı yazın