Joomla! 1.5.11 Hataları - Liste Öğeleri
(Son güncelleme: 18 Şubat 2017)

Joomla! 1.5.11 sürüm kuranlar ya da eski sürümlerden bu sürüme tam sürüm veya yamalar ile yükseltme yapanlar farketti ki 1.5.11 sürümün birkaç hatası mevcut. Aslında bunlara “farkedilen hatalar” demekte fayda var. Zira bu kadar büyük bir kod yığınının tamemen hatasız olması pek beklenebilir değil. Arkaplanda bir çok hatanın yeni bir sürümde giderildiğini sürüm duyurusunda verilen kayıtlardan görüyoruz. Bizler kullanırken genelde önyüze yansıyan basit hataları görebiliyoruz. İŞten bunlardan bazılarının kolay çözümü:

Joomla! 1.5.11 sürüm 3 Haziran 2009’da yayınlandığında paketleme hazırlıklarımız da tamam sayılırdı. Yine de uzun süredir ilk defa bir sürümü paketlerken sürümün orijinalinden birkaç saat daha gecikmiş olduk. Paketleri (tam sürüm, yama paket ve dil kurulum paketi) yayınladıktan kısa süre sonrahatalar hakkında ilk geri bildirim geldi.

Durumu birkaç gün araştırdığımda Joomla! çekirdek takıma iletilen ve onaylanmış 3 ayrı geri bildirim olduğunu farkettim. Bunlarla ilgili düzeltmeler de çekirdek takım tarafından yapılarak belgeler alanında sunulmuştu. Orijinal sürümlerde değişiklik yapmayı sevmediğim için bunu bir ikinci paket olarak yayınlamayı uygun gördüm. Önceki sadece Türkçesini yaptığımız pakete dokunmadan indirme alanındaki kaynağını bıraktım ve indirilebilir kalmasını sağladım. Yeni tam sürüm ve yama paketlerini ise bildirilen düzeltmelere göre hazırladım.

Aslında bu neredeyse her sürümde olan bir şey. Yani sürümün hatalar içermesi ve bazılarınca bu hataların farkerdilerek rapor edilmesi, ardından çekirdek takımın hata düzeltmesini içeren yazıyı yayınlaması. Ancak bu sefer hem çok karşılaşılacak ve dolayısıyla kullanıcıları çok rahatsız edecek, hem de küçük olduğu için yeni bir güvenlimk sorununa kadar düzeltmesi paketlenmeyecek bazı hatalardan bahsediyoruz. Hâl böyle olunca düzeltme yöntemini duyurarak milletin kafasını karıştırmak yerine düzeltme paketi yayınlamak daha mantıklı geldi bana. Prensiplerimize bağlı kalarak hatalı da olsa resmen duyurulmuş sürümü içeren Türkçe paketimizi de kaldırmadım.

Bunu aslında 15 Haziran’da yapmışım ama günlükten duyrumayı unutmuşum. Şimdi aklıma gelince bildirme gereği hissettim. Belki daha çok kimsenin haberi olur böylece. Ne de olsa 1.5.12 sürümün ne zaman çıkacağı bilinmez. Mâlumdur ki ara sürümler genelde güvenlik ile ilgili geliştirme ve düzeltme ihtiyaçları durumunda çıkıyor. Büyük hatalar içermedikçe yeni ara sürümler çıkmıyor.

Joomla! 1.5.11 Türkçe sürümünü, Orijinal İngilizce sürümünü, Joomla! 1.5.11 kullananlar için Türkçe dil kurulumu ve Türkçe dil güncellemesi yapan paketi, ayrıca Türkçe dili de içeren 1.5.10 sürümden 1.5.11 sürüme güncelleme yamasını ve bunların hatalrı düzeltilmiş yeni paketlerini de Sürüm Takip ve Duyuru konumuz olan şu adresten teminm edebilirsiniz:

http://www.cmsturk.net/forum/showthread.php?t=15112

Bu adresimizde dağıtımı yapılan Joomla! paketlerini indirmek için üyelik gerekmemektedir. Ziyaretçi olarak indirebilir, sitelerinizde doğrudan indirme bağlantısı olarak da sunabilirsiniz.

 

BİR CEVAP BIRAK

Yorumunuzu ekleyin
Buraya adınızı yazın