joomla-logo
(Son güncelleme: 18 Şubat 2017)

Joomla! henüz 1 ay evvel sürüm güncellemiş olmasına rağmen uzun süredir ilk defa yüksek seviyeli bir güvenlik güncellemesi çıkarmış oldu. Güvenlik konusunda aslında haksız şekilde çokça eleştirilen Joomla! her zamanki gibi yine henüz oluşturulmuş bir açığı derhal kapatan yeni sürümünü yayınlamakta geç kalmadı. 1.5.18 sürüm [Wojmamni ama wojnaiki] kodu ile yayınlandı. Veritabanı güncellemeleri içermediğinden gayet kolay olan Joomla! güncllemesini en kısa sürede yaparak güvende kalmalısınız. Yine en kısa sürede sürümün Türkçe paketlemesini forumda akşam paylaştım. Sürüm detayları yazının devamında.

Joomla! bu sürümde yönetim arayüzüne etki eden çekirdek dosyalarda oluşturulmuş olan yüksek seviyeli bir XSS açığını kapattı. Ayrıca önceki sürümden bu yana geçen 1 aylık zaman zarfındaki geri bildirimlerden hata olarak tesbit edilen bazılarının düzeltmesi de yapıldı. Aslında sürümü geçen hafta sonu, 1.5.16 sürümle gelen ve güncellemede uygulama eki kapatan bir kontrolün değiştirilmesi ile bekliyorduk Ancak bundan yaklaşık 5-6 gün sonra, oluşturulan bir güvenlik açığı da kapatılarak sürüm güvenlik sürümü hüviyetini kazandı.

Joomla! 1.5.18 Türkçe paket ve yükseltme yamalarına CMSTÜRK forumlarındaki ilgili duyuru konusundan ulaşabilirsiniz.

Dilerseniz aşağıdaki bağlantıları kullanarak dosyaları foruma girmeden, doğrudan da indirebilirsiniz:

Joomla! 1.5.18 Türkçe Son Sürüm İndir >>>

Joomla! 1.5.17 – Joomla! 1.5.18 Türkçe Yükseltme (Güncellme) Yaması İndir  >>>

Joomla! 1.5.18 Türkçe Dil Paketi İndir >>> (Sadece dil paketleridir. Eklenti olarak kurulur, site ve yönetim merkezi dilini Türkçe olarak kurar ve zaten Türkçe dili varsa günceller. Son sürüm Türkçe güncelleme paketini kullandıysanız ya da son sürüm Türkçe paketini kurduysanız buna ihtiyacınız olmaz. Ancak CMSTÜRK dışında kaynaklardan Türkçe paket kullanıyorsanız dilinizi güncellemek için de kullanabilirsiniz.)

Sürümünüzü güncellemek için, eğer 1.5.17 sürüm kullanıcısı iseniz yukarıdaki güncelleme yamasını indirip ftp üzerinden Joomla! site dizininize göndererek üzerine yazdırmanız yeterlidir. Daha eski bir sürüm kullanıcısı iseniz yukarıda verilen Türkçe Son Sürüm paketini (komple sürüm paketidir) açarak installation dizini hariç kalan dosya ve klasörleri aynı şekilde Jooml dizininize göndererek üzerine yazdırabilirsiniz. Özel bir htaccess dosyası kullanıyorsanız tam sürüm paketi ile güncellemelerde bu dosyayı da installation dizini gibi ayırmalısınız.

Güle güle kullanın.

 

BİR CEVAP BIRAK

Yorumunuzu ekleyin
Buraya adınızı yazın