Joomla 1.6 Alpha
(Son güncelleme: 18 Şubat 2017)

Joomla! 1.6 Alpha (ön deneme denebilir) sürümünün duyurulmasını bekleyeduralım, duyurulmadığı gibi bu konuda yapılan herhangi bir açıklama da göremedim. Aslında tabii neticede resmi bir açıklama değildi 22 Haziran’da duyurulacağı ama ilk ağızlardan biri tarafından kendi günlüğünde yazıldığı için resmî açıklama hükmünde görmüştük. 1.6 sürümü forumda hazırlıklarımız bir süredir devam ediyor.

Bunlardan en belirgin 2 adımı atmak konusunda teredütlü bir karar almıştık. Tereddütlü dememdeki sebep, ikinci kararın pek karar niteliğinde olmaması ve tartışma başlangıcı halinde kalmasıydı. İlk etapta 22 Mayıs 2009(1) tarihinde genel duyuru ile forumda Joomla! 1.0 kullanıcılarını uyarmak ve 22 Haziran(2)‘da ise Joomla 1.0 forumunu bir alt seviyeye alıp arşiv hükmünde yayınlamaydı.

Bu konuyu forumda görüştüğümüzde kısmen fikir birliğine vardık. Fikir birliği üyelerin 1.0 resmî desteğinin bitimine 2 ay kala şiddetli şekilde uyarılması (genel duyuru ve üye e-posta), Joomla! 1.0 forumunun bir alt sıraya yani 1.5 forumun altındaki sıraya alınması kararları kabul gördü. Hatta Joomla 1.0 forum sırasının değiştirilmesini 22 Haziran değil 22 Mayıs’a çektik ve bu tarihten itibaren Joomla! 1.0 forumları ikincil forumumuz oldu. Halen daha fazla ziyaretçi çekse de 1.0 forumları için gerekli kararların ivedilikle uygulanması lazım geliyor.

Üzerinde bir türlü tartışamadığımız konu ise bitime 1 ay kala, yani 22 Haziran 2009 tarihinde Joomla 1.0 forumlarını okuma dışındaki izinlere kapatarak arşiv hline getirecek  radikal karardı. Aslında evet, bu işlemi yapacaktık ama bunun 22 Haziran’da mı yoksa bitim tarihi olan 22 Temmuz(3)’da mı yapılması gerektiğinde tereddütte kalınca, işlemi 22 Temmuza bırakmaya karar verdik.

Neticede destek amaçlı olan bu forumlarda destek aramaya gelen bir çok kimseye saygısızlık yapmış olmaktan çekindik. Elbette resmî destek de 22 Temmuz’a kadar devam edeceken bizim 1 ay evvel aktif desteği kaldırmamız hoş olmayacaktı.

Aslında bunu 1 ay erken yapmayı düşünmemdeki sebep, halen yoğun şekilde kullanılan 1.0 forumlarında üyeleri bir türlü yeteri kadar uyaramıyor olmamızdı. İnanıyorum ki 22 Temmuz’da Joomla 1.0 forumlarını arşive çevirdikten sonra özel mesaj ve forumun diğer açık alanlarında 1.0 konularını göreceğiz.

Bu sıkıntıyı aşmak için Joomla nasıl davranıyorsa biz de öyle davranalım diyeceğiz ama bakalım bu Türk ziyaretçi profiline uyacak mı. İnsanları küstürmek ya da yanlış anlaşılmak dışında bir kaygımız yok elhamdülillah, zira biz doğru olduğunu bildiğimiz şekilde hareket ediyoruz. Yani bazı menfaatler uğruna yanlış olduğu aşikar şeylerle uğraşmıyoruz. Allah şaşırtmasın.

Not:
Joomla! 1.6 Sürüm takibi şu konudan yapılabilir >>>
Joomla! 1.6 sürüm hakkında soru ve cevaplar için forum ise burada >>>


1) Joomla! 1.0 Sürümlere verilen desteğn resmen sonlandırılacağı tarihe 2 ay kala.
2) Joomla! 1.0 Sürümlere verilen desteğn resmen sonlandırılacağı tarihe 1 ay kala.
3) Joomla! 1.0 Sürümlere verilen desteğn resmen sonlandırılacağı tarih.

 

BİR CEVAP BIRAK

Yorumunuzu ekleyin
Buraya adınızı yazın