Joomla! 1.6 Beta 15 Türkçe Yayınlandı
(Son güncelleme: 18 Şubat 2017)

Joomla! 1.6 serisinin son Beta sürümü olduğu duyurulan Joomla! 1.6.0 Beta 15 için Türkçe paketlemeyi nihayet yapmış bulunuyorum. Sürüm 3 gün evvel yayınlanmıştı. Epeyce yorun dönemlerimden birini yaşadığım için Beta 14 serisinde belirttiğim yeniden sıfırdan Türkçeleştirmeyi henüz yapma fırsatım olmamaıştı ki Beta 15‘in zamanı geldi. Böylece yeni baştan yaptığım Türkçeleştirme ve örnek veriyi yeniden yazdığım bu paket ancak Beta 15’e yetişebildi. Bu sürümde örnek veri, Joomla! kullanımı hakkında daha doyurucu bilgiler içeriyor. Epeyce de düzenleme yapılmış zaten sürümde. RC sürüme 11 gün civarında bir süre kaldı.

Joomla! 1.6.0 Beta 15 ve dolayısıyla Joomla! 1.6.0 Beta 15 Türkçe sürümleri, 1.6 serisindeki son beta sürümler. Nihayet 13 Aralık 2011 günü büyük bir aksilik çıkmamış olması durumunda Joomla! 1.6.0 RC 1 paketi yayınlanacak. RC paketi kararlı sürüm adayı olup, Release Candidate kelimelerinin kısaltmasıyla adlandırılıyor. RC sürüm öncesi tamamlanması gereken 5 konu kalmışken ve “Christmast yaklaşırken” Joomla! ekibinin RC yayınlayabilmek için bu güzel ısrarı, sürümün yeni yıl hediyesi olması amacını taşıyor gibi. Bu durumda Joomla! ekibi kendine bir Noel Baba rolü biçiyor diyebiliriz. Belki Kutlu Doğum için gelseydi daha sempatik olabilirdi bana karşı ama o da epeyce geç kalacak bir tarih 🙂 Belki kararlı sürüm o zamana çıkar.

Joomla! 1.6.0 Beta 15 Türkçe paketlemesi gerçekten beni memnun eden bir çalışma oldu. Bu paket ile Joomla! kullanmayı bilmeyenler de kurulum sonrası sitenin varsayılan içeriklerini okuyarak kullanım hakkında epeyce bilgi sahibi olabilecekler. Bu açıdan 1.5 örnek verisinden daha iyi bir örnek veri hazırlandığını, benim de bunu tam olarak Türkçeleştirdiğimi söyleyebilirim.

Aşağıda vereceğim bağlantıdan Joomla! 1.6.0 Beta 15 Türkçe ve Orijinal sürümlerini indiririken, daha evvel bu seriyi denemediyseniz neye benzediğini ve nasıl özellikler taşıdığını görmek için demo siteye de bakmanızı öneririm. Joomla! Demo siteyi hazırlayalı birkaç ay oldu. Sağda solda pek duyurmadım. Sanıyorum ki beğeninizi kazanacak. Joomla! 1.6 Demo Site şu anda internette bulabileceğiniz birkaç, Türkçe olarak ise tek demo sitesi.

Joomla! 1.6 serisi birden fazla örnek verinin pakete eklenip kurulumda seçtirilebileceği bir özelliğe sahip oldu. Bu özellik ile kurulum esnasında örnek veri yükleme adımında, size sunulan örnek verilerden (Türkçe, Azerice gibi) dilediğinizi seçerek siteyi o örnek veri ile kurma nı mümkün. Özellik henüz tamamlanmadığından, şu anda Varsayılan İngilizce Örnek veri şeklinde göükecek olanı kurduğunuzda, benim hazırladığım Türkçe veri yüklenecek. Özellik tamamlandığında ise örnek veriler kendi dil isimleri ile seçilebiliyor olacak. İşte Joomla! özgürlüğü!

Lafı daha fazla uzatmayalım ki okuyan sayısı çok olsun.

Joomla! 1.6.0 Beta 15 Türkçe (tr-TR) Sürüm İndir >>> 8,08 MB

Joomla! 1.6.0 Beta 15 Orijinal (en-GB) Sürüm İndir >>> 8,01 MB

 

Sürümü Joomla! 1.6 Demo Sitesinde Görüp Denemek İçin Bu Bağlantıyı Kullanın

Demo sitede yönetim kısmına yönetici seviyesinde giriş yapabilirsiniz. Joomla! Demo Site verileri belirli aralıklarla sıfırlanmakta olduğundan dilediğiniz düzenlemeleri deneyerek öğrenebilirsiniz. Süre sıfırlamasına denk gelirseniz yeniden giriş yapmanız gerekir.

Güle güle kullanın, güle güle deneyin. Sorularınızı aşağıdaki yorum formundan yöneltebilirsiniz.

BİR CEVAP BIRAK

Yorumunuzu ekleyin
Buraya adınızı yazın