Joomla! 1.6 RC1 Türkçe Yayında
(Son güncelleme: 18 Şubat 2017)

Sonunda beklenen anın yaklaştığını duyuran, yaklaşık 24 saatlik gecikmeli Joomla! 1.6 RC1 sürümü bugün sabaha karşı yayınlandı. Bir süre dns sorunu yaşamam sebebiyle öğleden sonra ilgilenebildiğim paketi Joomla! 1.6 RC1 Türkçe (tr-TR) olarak az evvel forumda yayınladım. Aslında RC sürüm yetişecek mi yetişmeyecek mi derken bir de baktık ki Joomla! tarafından Joomla! 1.6.0 Stable (Kararlı) sürümün olası tarihi de açıklandı. Ocak ayının ikinci haftası kararlı sürüme hazır olmamzı istendi.

Joomla! 1.6 serüveni aslında zaten biraz uzun sürdü. Geçen sene beklediğimiz beta sürümü bu seneye, dolayısıyla kararlı sürüm de 2011’e sarktı. Sırf geçen sene beta sürüm çıkacak planları olduğundan, Joomla! 1.5 kitabını yazmaktan vazgeçmiştik. Zaten geç yazdığımız Joomla! 1.0 kitabı gibi geç çıkmasını istememiştik. Halbuki o zaman kitabı çıkarsak şimdiye binlerce kişi faydalanmış olacaktı. Yayınevini 1.6 için bekletmenin hiç de kolay olmadığı söyleyebilirim.

“Bu RC sürüm de ne demek, beta zaten deneme sürümü, ardından kararlı sürüm gelmesi gerekmiyor mu” diye düşünebilirsiniz. RC harfleri, İngilizce Release Candidate kelimelerini baş harfleriyle ifade ediyor. Bunu “Sürüm Adayı” olarak çevirmemiz mümkün. Zira bir paket kararlı sürümden evvel duyurulmuş sayılmıyor. RC sürümler, yeterli beta olgunluğuna ulaşan ve kararlı sürüme geçilmesi uygun görülen bir yazılımın öncüsü olarak yayınlanıyor. Yani forumda da bahsettiğim gibi, üretici “benim çıkaracağım yeni sürüm bu olacak” diye bir nevi ön yayın yapıyor. Böylece daha çok kimse tarafından tercih edilen sürüm, daha ciddi test edilebiliyor ve daha ciddi geri bildirimler alabiliyor.

Joomla! 1.6.0 Kararlı Sürüm (Stable Release) 10 Ocak 2011’de

Joomla! Proje Ekibi Joomla! 1.6 RC1 sürümünü duyururken, “1.6 için ilk ve yalnızca öyle kalmasını umduğumuz sürüm adayı” sözlerine yer veriyor. Dolayısıyla planda ikinci bir RC sürüm yok. Tabii ki bu planlanan durum. Eğer bu sürümden 10 Ocak 2011 gününe kadar olası yüksek ya da orta-yüksek seviyede yapılacak herhangi bir hata veya güvenlik sorunu geri bildirimi kapatılamazsa, RC2 sürümün yayınlanması söz konusu olabilecek. Ancak böyle bir durum vâki olmaz, her şey yolunda giderse, 10 Ocak 2011 günü Joomla! 1.6.0 Stable major release (kararlı ana sürüm) yayınlanacak.

Tebrikler Joomla! Ürün Çalışma Grubu

Congratulations! Joomla! Production Working Group

Joomla! Proje Ekibini, kendilerince çok önemli sayılabilecek bir tatil (christmast – noel tatili) öncesi bu sürümü, 10 Ocak’ta kararlı sürüm çıkartabilecek şekilde yetiştirdikleri için kutluyorum. Yani laf olsun diye beta periyodunda, yeni yıl hediyesi hükmünde olsun amacıyla çıkarılmış bir sürüm olmadığını anlıyoruz.

Joomla! 1.6 RC1 sürüm ile yine bazı küçük ama hoş detaylar geliyor. Beklediğimiz, devamını oku düğmesindeki içerik başlığının tercihe bağlı olması ve hatta bu içerik başlığında karakter sınırtlaması yapılabilmesi gibi. Neyse, çok fazla da uzatmayayım lafı ama RC sürümün bu kadar yazı hakkıydı diye düşünerek diğer sürüm duyurularından biraz uzun tuttum.

Buyrun Joomla! 1.6 RC1 Türkçe paketine

Bit not:

Joomla! 1.6 Türkçe paketlemelerimiz henüz beta seviyesindeyken 2.500’den fazla indirildi.

Güle güle kullanın. Sorularınızı buradan ya da forumdan yöneltebilirsiniz.

BİR CEVAP BIRAK

Yorumunuzu ekleyin
Buraya adınızı yazın