Joomla! 1.6.0 Alpha Sürümde Ne Yenilikler Var ?
(Son güncelleme: 18 Şubat 2017)

Daha evvel Joomla! 1.6 sürümde eski sürümlere göre neler değişti, ne var ne yok şu yazımda değinmiştim. Mart 2009’da yazdığım o yazıdaki bilgilerim Kasım 2008’de indirdiğim 1.6 dosyalarındaki incelemelerime dayanıyordu. Şimdi ise bu bilgileri yayındaki ilk paketleme olan 1.6 Alpha sürümüne bakarak tazelemek istedim. Karşılaştırma yaptığımda masaüstündeki eski dizinde bulunan bazı özelliklerin Joomla! 1.6.0 Alpha sürümünde olmadığını ve yine aynı dizinde olmayan bazı özelliklerin de 1.6 Alpha sürümünde bulunduğunu gördüm.

Şimdi Joomla! 1.6.0 Alpha paketine göre bu sürümdeki yeniliklere bir bakalım:

 • Kurulum esnasında yöneticinin kullanıcı adını belirleyebilirsiniz. admin kullanıcı adı ile kurmak zorunda değilsiniz. Basit ama bugüne kadar yapılmamış bir değişiklik.
 • En önemli kısım Erişim Denetim Sistemi Access Control. Buna yeni bir konu ile yer vereceğim inşeallah. Artık bir üye seviyelendirme eklentisine ihtiyacınzı neredeyse yok gibi. Üye seviye ve yetkilerini kendiniz oluşturabilirsiniz.
 • Yine önemli özelliklerden biri de bölüm yerine alt kategori mantığı geldi. Beklenen kategorileme özelliğine kavuşuldu. Bunu önceki incelemelerde ben görmemiştim ya da hatırlamıyorum. Alpha paketinde gördüm.
 • İçerik meta kısmında referans ve dil etiketlerine de yer verildi. Bunları meta etiketlerden hatırlayabilirsiniz.
 • Basit gibi görünse de içerik kayıt özelliğinde konfor arttıran tek seçenekli kayıt yerine Kaydet ve Yenisine Geç, Kopyasını kaydet gibi ilave seçenekler sunuldu.
 • İçerik özelliklerinde yorum motorunun (1.6 sürümlerde jxcomments olacak) gösterilme gizlenme seçeneği kondu.
 • İçeriğin alternatif sayfa başlığını belirleme özelliği geldi.
 • İçeriğe sayfa sınıf son eki tanımlama yerine doğrudan tanımlanmış biçimleri listeden seçerek uygulama özelliği eklendi.
 • İçerikte uzun zamandır beklediğim ve birkaç sefer de dile getirdiğim Toggle özelliği yazım düzenleyiciye eklenmiş. Artık yazım düzenleyicide yazarken toggle tuşu ile kod görünümüne geçebilir, aynı tuşla yazım düzenleyici görünümüne dönebilirsiniz. JCE’de olduğu gibi.
 • Yazım düzenleyiciler arasına Pentacle’ın Code Mirror uygulama eki eklendi. Ayrıca alpha sürümde Xstandard lite’ı göremedim. Projeden çıkmış olabilir.
 • Web Bağlantıları bileşeninde bağlantı rapor edilmesi özelliği geldi. Ayrıca bağlantıların pop-up, modalbox gibi yeni seçeneklerde açılması eklendi. Bağlantı önizleme (snapshot ve benzer) vardı daha evvel indirdiğimiz dizinlerde, alpha sürümde göremedim ama alpha sürümün weblinks bileşen kısmı natamam vaziyette. Sanırım o da gelecektir.
 • Yine önceki incelemelerde iletişim bileşeninde gördüğüm eklenebilir alanlar ve resim doğrulama özelliğini alpha sürümde göremedim. Ancak iletişim bileşeni de natamam görünüyor. Dolayısıyla tamamlandığı pakette bunlar olacaktır herhalde.
 • Eklenti kısmında artık eklenti kurup kaldırmak dışında, kullandığınız eklentilerden sadece dilediklerinizin önbelleğini temizleyebilir, Joomla eklenti dizinindeki eklentilerle ilgili uyarıları görebilir, kullandığınız eklentilerin yeni sürümleri varsa görebilirsiniz. Bu alandan aynı zamanda artık eklenti güncellemesi de yapabilirsiniz.
 • Menü sistemine sitil ve meta denetimleri eklendi. Bunlar menü öğe yönetim arayüzünde yer verildi. Ayrıca yine menü öğesi düzenleme alanında modüllerin menü seçimi kontrol edilebiliyor. Bunlar daha evvel sadece modül yönetimindeki menü seçiminden yapılıyordu.
 • Menü yönetim arayüzünde değişikliğe gidildi. Menüde yayınlanmış, yayınlanmamış, çöpteki öğelere bağlantı verildi ve menüyü gösteren modüllere bağlantı verildi.
 • Birden fazla menü öğesine aynı anda erişim izin seviyelerini düzenleme ve taşıma-kopyalama imkanı eklendi. Bu özellikle ile birden fala menü öğesini aynı anda bir menüye taşıyabilir ya da kopyalayabilir veya birden fazla menü öğesinin erişim seviyesini aynı seviyeye tek seferde değiştirebilirsiniz.
 • Site içi adresleri başka bir adrese yönlendirmek için Araçlar (Tools) menüsündeki Yönlendirme (Redirect) alanını kullanabilirsiniz. Yönlendirmeler oluşturabilir, askıya alabilir, iptal edebilir, yönlendirmelerde kullanılacak bilgi notlarını oluşturabilirsiniz.

Maddelenmiş tesbitlere aynen forumda da yer verdim.

Pentacle yaklaşık 6 hafta sonra ilk beta sürümün gelebileceğini söylüyor. Hadi hayırlısı.

Ayrıca memoc@n ve Pentacle’ın uyarısıyla öğrendiğime göre eski sürüm desteği kullanılmasından vazgeçilmiş. Bu durumda 1.5 eklentilerinden 1.6 ile sorun çıkarmayacak yapıda olanlar kurulabilecek ama diğer 1.5 eklentilerinin 1.6 için üreticileri tarafından güncellenmeleri gerekecek. Böylece daha evvel şuradaki yazımda verdiğim eski sürüm desteği bilgisi geçerliğini yitirmiş oluyor.

 

BİR CEVAP BIRAK

Yorumunuzu ekleyin
Buraya adınızı yazın