Joomla! 1.6 Beta 3 yayınlandı
(Son güncelleme: 18 Şubat 2017)

Joomla! 1.6 sersinin beta aşamasında 3. sürümü bugün güneş doğarken yayınlandı. Duyurulmuş yol haritasında görünmeyen beta 4 sürümün de habercisi niteliğinde geldi beta 3. Önceki sürümün üzerine, geri bildirimi yapılan onlarca hatanın düzeltmesi, unutulan ya da eksik yazılan kod ve dizilerin yenilenmesi gibi betaya yakışır bir aşamayı tamamlayan beta 3 sürümü, 14 gün sonra gelecek beta 4 sürümünü de haber verdi. Yazının dveamında Joomla! 1.6.0 Beta 3 paketinin indirme bağlantısına yer vereceğim. Ancak Türkçe paketlemesini tamamlamak için şu an çok yorgunum. Onu akşama doğru yeni bir yazı ile paylaşırım inşeallah.

Aslında dün çıkacağı duyurulan sürüm, Joomla!’nın kendi yerel saatiyle bile dün duyurulmadı. Dünü tamamlayıp bugüne döndüğümüz ilk saatlerde yetişen paket her ne kadar 14 Haziran 2010 saat 02:00 damgasını taşıyorsa da sizi temin ederim ki sabah saatlerini buldu. Çünkü defalarca bakıp “ah bir yayınlansa da sabah olmadan paketleyebilsem” diye içimden söylenip durdum bütün gece. Ne yazık ki paket sabaha yakın bir saati bulunca, benim de pilim bitmeye yakın bir vakit olmuş oldu.

Nasip olursa biraz istırahat ettikten sonra ilgilenip, akşama Türkçe paketi yayınlamayı düşünüyorum.

İşin bir tarafı da var ki, henüz beta 1 aşamasında hazırladığım tam Türkçe paketi beta 2 için yenilerken örnek veri sql dosyasındaki binden fazla nokta, virgül, id, tırnak, çüfttırnak vesair can sıkıcı değişiklikleri düzenlemenin benzerini, beta 3 için yeniden yapmam gerekecek. Tabi bundan sonra beta 4 var ve aynı şey yine olacak. Bunu sql dosyasında kararlılık oluşacak olan rc ya da kararlı sürüme kadar ertelesem mi gibi bir terddüte sahip olduğumu itiraf etmeliyim.

Ne var ki Türk kullanıcısının Joomla! 1.6’ya alışması için gerçekten iyi hazırlanmış olan örnek verilerin Türkçesini vermenin ne kadar önemli olduğu hakkındaki düşüncem ve bunu başta yapmış olmam dolayısıyla sanıyorum ki aslında beta için pek gerekli olmayan bu derde katlanacağım.

Dil dosayalrını zaten beta 2’den bu yana neredeyse gün gün takip edip beta 3 için gerekli değişiklikleri aşağı yukarı yapmıştım. Asıl sorun örnek verideki güncelleme olacak. Ona da en son 13 Haziran gecesi baktığımda dosyanın tamamına yakınında yukarıda bahsettiğim türde değişiklikler olduğunu görmüştüm. Bir sql dosyası incelemiş ya da sql konusuna hakim olanlar durumu tahmin edebiliyordur.

Neyse…uzatıp saati 8 yaptım. Şimdi biraz şarj olmam lazım.

Joomla! 1.6.0 Beta 3 Orijinal Sürümü İndir >>> ( 6,93 MB )

Dilerseniz bu sürümü indirdikten sonra beta 2 için hazırladığım sürümdeki dili kullanabilirsiniz. Onu da paket olarak şurada paylaştım.

Bana iyi istırahatler…

-İSTIRAHAT ET !

-SOL ! (Askerce “sağol” kelimesinin kararlılık okunuşudur)

 

BİR CEVAP BIRAK

Yorumunuzu ekleyin
Buraya adınızı yazın