joomla 1.6 beta 4 tr-TR
(Son güncelleme: 18 Şubat 2017)

Evet farkındayım, bu ara Joomla! sürümlerinden başka bir şey yazdığım yok. Sanırım gerçekten yoğun bir dönem geçiriyorum. Joomla! yeni serisi olan 1.6 için beta seviyesindeki 4. sürümünü planladığı gibi 28 Haziran 2010 günü, bizim zamanımızla 29 Haziran 2010 günü yayınladı. Tabii biz de Türkçesini yayınladık. Bu sürümde 103 hata düzeltmesi yapıldı. Aslında 15 günlük süreçte daha fazla hata geri dönüşü bekliyordum. Fazla geri bildirim olmaması, Beta 5 çıkartılmaması beklentisini de içeriyordu ama anladığım kadarıyla Joomla! geliştiricileri geri bildirimleri yetersiz buldu. Başka bir deyişle, doğal bulmadı diyebiliriz. Onlar da kanımca benim gibi daha çok geri bildirim bekliyorlardı.

Hâl böyle olunca, 1.6 için henüz yeterli geri bildirim bulunmaması sebebiyle kararlı sürüme bir kararlı adım atmak mümkün olmadı. Bu tabii benim kişisel görüşüm. Bu itibarla Beta 5 sürümün 12 Temmuz 2010 günü yayınlanmasına karar verildi. Yol haritasında belirlenmiş 15 günlük sürüm farkının hesaplanarak belirlendiği bu tarihe kadar daha iyi bir geri bildirim rezervine sahip olmayı hedefleyen Joomla! geliştiricilerinin Beta 6 sürümü çıkaracağını sanmıyorum. Artık Joomla! 1.6 RC sürümü beklemeye başlayabiliriz. Tabii unutmamamız gereken bir şey var ki; karşılaştığımız hataları ne kadar çok rapor edersek, RC sürümün de o kadar çabuk gelmesini sağlayabiliriz.

Yine de yapılan geri bildirimlerin içeriği, yeni sürümlerin hangi etiketle yayınlanacağının belirleyicisi olabilir.

Bu sefer Türkçe paketlemeyi biraz geciktirdim. Gündüz çıkan sürümü, vaktim olmaması sebebiyle ancak geceye Türkçe olarak paketleyebildim. Bunu forumda paylaştım dün gece. Buyrun, şimdi buradan da vermek istiyorum:

Joomla! 1.6.0 Beta 4 Türkçe Tam Sürüm İndirin ( 7,13 MB ) >>>

Joomla! 1.6.0 Beta 4 Orijinal Paketler  (.zip 6,95 MB, .tar.gz 4,9 MB, .tar.bz2 4,2 MB) >>>

Joomla! 1.6 Kurulum Resimli ve Yazılı Anlatımı >>>

Herhangi özel bir yükseltme yöntemi bulunmamaktadır. Daha evel Beta 1 kullandıysanız önce Beta 2 sürüme güncellemek üzere veritabanı değişikliğini içeren dosyayı JoomlaDizininiz/installation/sql/mysql/joomla_update_16beta2.sql dosyasını  çalıştırarak gerçekleştirin. Daha sonra dizin güncellemesi yaparak yükseltme işlemini tamamlayabilirsiniz.

Sorularınızı bu konu altında yorum bölümünden ya da forumdaki ilgili alanlardan sorabilirsiniz.

Güle güle kullanın.

 

BİR CEVAP BIRAK

Yorumunuzu ekleyin
Buraya adınızı yazın