Joomla! 1.6.1 ve Türkçe yayınlandı
(Son güncelleme: 18 Şubat 2017)

Joomla! 1.6.1 kararlı sürümünü dün sabaha karşı duyurdu. 210 hata ve 12 güvenlik düzeltmesinin yer aldığı bu 1.6 serisinin ikinci kararlı sürümü, birkaç noktada bahsedilen küçük özelliklerin de etkinleştirildiği sürüm oldu. Jooma! 1.6.1 Türkçe paketini kurarken son adımı da tamamladığınızda, installation klasörünü sisteme sildirebilirsiniz. Paketteki neredeyse her dizinde güncelleme gerçekleştirildiğinden, sürüm güncelleme paketi de 3 MB’ı geçmiş. Ana paket ise 7,55 MB’ta kalmış. Tamamı Türkçe bu pakette, 1.6.0 Türkçe paketinden bu yana yaptığımız Türkçe düzeltmeleri de bulunuyor tabii.

Öyle yoğun ve karmaşık bir dönemdeyim ki; yeni bir Joomla sürümü çıkmasa yazacağım yok. Hatta onu bile, paketlemeyi yaptığımda değil, ertesi gün yazıyorum. Buraya da bir düzen getireceğim inşeallah, günlük yazmaya başlayacağım ama sanırım bunun daha 1-2 ayı var.

Joomla!’nın dün yayınladığı 1.6.1 paketinde 210 farklı hata düzeltmesi, 10 orta seviyede ve 2 düşük seviyede güvenlik düzeltmesi bulunuyor. Sürüm detayları için http://www.joomla.org/announcements/release-news/5350-joomla-161-released.html adresine bakabilirsiniz.

Sürümün kontrolü ve Türkçeleşetirmesini dün gerçekleştirdim. Ancak bütün uğraştığım bir iş sebebiyle bu çalışma geceyi buldu. Çalışma esnasında, bir önceki sürümden bu yana tesbit ettiğim Türkçe hatalarının düzeltmelerini de uyguladım. Paketi aşağıda verdiğim adreslerden indirebilir, 1.6.0 Türkçe paketimizin kullanıcııs iseniz sadece yükseltme yamasını kullanarak güncelleme yapabilirsiniz. Dilerseniz güncellemeyi tam sürüm paketi ile de yapabilirsiniz.

Hangi paketi kullanıyor olursanız olun, güncellemeyi nasıl yaparsanız yapın, Türkçe Dil Kurulum Paketimiz ile Joomla! 1.6.1 Türkçe dilini kurabilirsiniz. Paketi normal bir eklenti olarak kurmanız yeterlidir.

BİR CEVAP BIRAK

Yorumunuzu ekleyin
Buraya adınızı yazın