Joomla 1.7 Sorunsuz Geçiş
(Son güncelleme: 18 Şubat 2017)

Joomla 1.7 Sorunsuz  GeçişNe yaptıysanız, kaç sefer denediyseniz başarılı olamadınız. Joomla 1.6.5 siteniz Joomla! 1.7.0 stable sürüme otomatik geçiş işlemi gerçekleşmiyor. Anlaşılmayan hatalar, sistem hata mesajları, beyaz sayfalar…üstelik sizin yapmanız gereken altı üstü bir Güncelle demek. Ne de olsa Joomla da biz de bunu diyoruz hep. Aslında haklısınız, siz üzerin,ze düşeni yapıyorsunuz ama ne Joomla, ne sunucularımız ne de ağ bağlantılarımız henüz tamamen sorunsuz bir geçiş için uygun değil. Hal böyleyken çeşitli sebeplerle Joomla güncelleme işleminizin başarısız olması çok normal ama bir o kadar sinir bozucu. Şimdi size birkaç adımda Joomlayı elle güncellemeyi, Joomla! 1.6’dan 1.7’ye elle yükseltmeyi göstereceğim. Girişler 3 kuruş, bahşişler 2 kuruş. Buyrun;

Joomla! 1.7 Elle Güncelleme Malzemeleri:

Öncelikle gönlü kırıp Joomla siteniz henüz 1.6.5 sürümüne sahip değilse, ilgili güncelleme paketini indirip masaüstünde açın ve çıkanları olduğu haliyle ftp aracınız vasıtasıyla site dizininize gönderin. Site yönetimine girip sürümünüzün 1.6.5 olduğundan emin olun. Yönetime girdiğinizde her sayfanın en altında sürüm numarasını görebilirsiniz.

Ardından Joomla 1.6.5 to Joomla 1.7.0 tr-TR Package isimli paketi indirin. Kusura bakmayın, aceleden simini doğru düzgün düzenlemeden paket oluşturup yüklemişim. Bunun için paket ismi tarzanca olmuş. Bu paketi masaüstünde açın. Açtığınız paket 1.6.5 to Joomla 1.7.0 tr-TR Package isminde bir klasöre çıkacak ve içinde bir xml ile iki paket daha olacak. Aynen  bu şekilde kalsınlar.

FTP aracınız ile yeniden Joomla site dizininize bağlanın ve ana dizinde bulunan /tmp klasörüne girin. Masaüstündeki 1.6.5 to Joomla 1.7.0 tr-TR Package klasörünü buraya sürükleyin.

Joomla sitenizin yönetiminde oturum açın ve üst menüden Eklentiler > Eklenti Yöneticisine gelin. Burası bildiğiniz kurulum alanı. Malum ki 3 ayrı kurulum yönteminin bulunduğu sayfada olacaksınız. Normal masaüstünden paket kurulumu, dizinden kurulum ve uzak sunucudan kurulum.

Buradaki dizinden kurulumu kullanacağız. Dizin yolu varsayılan olarak sizin Joomla sitenizin tmp klasörünün sunucudaki tam dizin yoludur. Bunun sonuna güncelleme paketinin klasör ismini (1.6.5 to Joomla 1.7.0 tr-TR Package) yapıştırıyoruz. Siz yine de klasör ismini kontrol edin. Klasöre tek yıklayıp klasör ismi düzenlenebilir olduğunda ctrl+c ile ismi kopyalayabilirsiniz. Son olarak sağdaki Kur düğmesini kullanın ve biraz bekleyin.

İşlem tamamlandığında, başarılı olduğuna dair İngilizce bir sistem mesajı belirecek. Yine kusura bakmayın, bu mesajı Türkçeleştirmemişim. Bir dahaki sefere artık. Ancak güncellenen siteminiz Türkçe, merak etmeyin 🙂 İlk anda sayfada kaymalar, renk bozukluklukları falan görebilirsiniz. Sayfayı ctrl+f5 ile yenileyin ve düzeldiğini görün. Bu sizin 1.6.5 site yönetiminin bıraktığı tarayıcı ön belleğinden kalma bir şeydir. Sorun var zannetmeyin.

Hepsi bu, geçmiş olsun. Aşağıdaki resimleri takip edebilirsiniz.

Joomla 1.7 Güncelleme 2Joomla 1.7 Güncelleme 3Joomla 1.7 Güncelleme 4Joomla 1.7 Güncelleme 5Joomla 1.7 Güncelleme 6Joomla 1.7 Güncelleme 7

BİR CEVAP BIRAK

Yorumunuzu ekleyin
Buraya adınızı yazın