Joomla! 1.7 RC1 Türkçe Paket
(Son güncelleme: 18 Şubat 2017)

Joomla! 1.7 serisinin ilk kararlı sürümüne hızla yaklaşırken, son beta olması beklenen RC1 sürümünü yayınladı. Joomla! 1.7 RC1 sürüm ve hemen ardından yayınladığımız Joomla! 1.7 RC1 Türkçe sürüm, muhtemelen 19 Temmuz 2011 günü yayınlanması beklenen Joomla! 1.7 GA sürüm öncesi son sürüm. RC sürüm ile Joomla! 1.7 henüz Joomla! 1.6 yönetim panellerindeki güncelleme alanında yerini almazken, 1.6.5 sürümden güncelleme yaması ise yayınlandı. Böylece ciddi anlamda Joomla! 1.7 için son kullanıcı adımı da atılmış oldu. Daha evvel kararlı sürüm öncesi bir sürüm yayınlandığında, önceki sürümden geçiş yaması yayınlanmıyordu.

Joomla! 1.7 RC1 Nedir?

RC, İngilizce olan Release (sürüm-duyuru) Candidate (adayı) anlamındadır ve RC1 ise birinci RC sürümü demektir. RC sürümler genel olarak beta seviyesinde kabul edilir ancak asli yayınlarda kullanımlası Beta kodlu sürümler kadar şiddetli olarak reddedilmez. Bu itibarla RC sürümler bir nevi test aşamasından çıkmış prove sürümü olarak kabul edilebilir.

Joomla! 1.7 GA Nedir?

GA ise General (genel) Availability (uygunluk) demek olan ve Joomla sürüm hiyerarşisine yeni girmiş bir basamak. 

Joomla! 1.6’dan Joomla! 1.7’ye Göç

Joomla! 1.6 ve Joomla 1.7, hatta Jomla! 1.8 ve belki son sürümler de hep aynı uygulama platformu üzerine inşa edilmiş olacağından, bunlar arasındaki geçişler göç (migrate) vasfında değildir. Daha çok bir güncelleme şeklinde olacak olan sürüm geçişleri, yönetim merkezi (yönetim paneli) üzerindeki güncelleme alanından gerçekleştirilebilecek. Yani örneğin Joomla! 1.6.5 kullanıcısı Eklentiler > Güncelleme alanına girdiğinde Joomla! 1.7 kararlı sürümünü görebilecek ve tek tıklama ile bu sürüme yükseltme yapabilecek.  

Joomla! 1.5’ten Joomla! 1.7’ye Göç

Bu iki ayrı platformda konumlu seriler arasında göç jUpgrade bileşeni ile mümkün olacak. Bileşenin Joomla! 1.5 üzerinde kurulup işlemin yönetimden başlatılması ve otomatik olarak göçün yapılması mümkün. Daha sonra, bir alt dizine yapılmış olan göç ile oluşan yeni Joomla 1.7 dzinini ana dizine taşıyarak göçü tamamlayabileceksiniz.

Joomla! Sürüm Yükseltme, Güncelleme

Yeni nesil Joomla (Joomla 1.6 ve sonrası) güncellemeleri, eğer sunucunuz uygun ise tek tıkla sürüm güncelleme ve yükseltmelerini mümkün kılan bir yapıya sahip. Eğr sunucunuz uzaktan dosya güncellemeleri için gerekli özelliği desteklemiyorsa, eskisi gibi güncelleme de yapabilirsiniz. Bu da elle dizin güncelleme, güncellee paketini ftp aracıyla yayın dizinine gönderme demek. Ancak otomatik güncelleme tüm farklı seri geçişlerinde gerekecek veritabanı değişikliklerini de gerçekleştirme kabiliyetine sahip.

Joomla 1.7 İndir

BİR CEVAP BIRAK

Yorumunuzu ekleyin
Buraya adınızı yazın