Joomla Modülü, Menüyü, İçeriği, Giriş Yapmış Kullanıcılardan Gizlemek
(Son güncelleme: 18 Şubat 2017)


Çok sorulan bir sorunun cevabını sitede aradığımda bulamadım. İlginç, aslında Joomla! 1.5 zamanı JFactory ile 1.6 zamanı ise çekirdekteki ACL ile bunun cevabını defalarca vermiştik. Yakın zamanda r10’da sorulunca farkettim. Bir modülü veya bir menü öğesini yahut bir içerik öğesini, giriş yapmış, yani oturum açmış kullanıcılardan nasıl gizleriz?

Yani sıradan Jomla!’nın bize verdiği hiyerarşik erişim seviyesini burada tersini düşünmek gerekiyor. Normalde Joomla! bir modülü ziyaretçiye göstermeyip oturum açan kullanıcılara gösterebilir. Bize lazım olan ise ziyaretçilerin gördüğü bir öğeyi oturum açanların görmemesi. Öyle ya, Giriş Yap diye bir menü öğemiz varsa bunu neden giriş yapmış olanlar da görsün? Şimdi bu işi Joomla!’nın ACL yapısından faydalanarak basit bir şekilde, kod düzenlemesine gerek kalmadan halledeceğiz.

Şunları adım adım yapın.

1. Joomla!’da Yeni Kullanıcı Grubu Oluşturmak

Kullanıcılar > Gruplar > Yeni Grup Ekle: Ziyaretçi isminde bir grup ekleyin. Ana grup Public (Genel Yayın) olarak kalsın.

Joomla Yeni Kullanıcı Grubu Ekleme Oluşturma

2. Joomla!’da Yeni Görüntüleme Erişim Seviyesi Oluşturmak

Kullanıcılar > Erişim Seviyeleri > Yeni Erişim Seviyesi: Ziyaretçi isminde bir erişim seviyesi ekleyin. İsmin altında bir tickbox liste olur, tüm erişim seviyeleri listelenir. Orada sadece Ziyaretçi seçili olmalı.

Joomla Erişim Seviyesi Eklemek

3. Joomla!’da Ziyaretçi Kullanıcı Grubunu Belirlemek

Kullanıcılar > Kullanıcı Yöneticisi >>> sağ üstten Seçenekler modalbox açın. Bileşen sekmesinde Ziyaretçi Kullanıcı Grubu için Ziyaretçi seçin.

Joomla Ziyaretçi Grubunu Belirlemek

4. Joomla!’da Site Genel Erişim Seviyesini Belirlemek

Site > Genel Yapılandırma > Site sekmesinde Varsayılan Erişim Seviyesi için Ziyaretçi seçin. Joomla Genel Erişim Seviyesini belirlemek

Artık çekirdek sistem olarak varsayılanda gelen Public (Genel Yayın) erişim seviyesini zaten herkese açtığı ve bizim de yukarıdaki ayarlar esnasında değiştirmediğimiz için geriye dönük sorun yaşamayacağımız, bununla birlikte Ziyaretçi isminde bir kullanıcı grubu ile erişim seviyesine sahip sitemiz var.

Bundan sonra sitenin hangi öğesinde (joomla menüler, modüller, uygulama ekleri, içerik öğeleri gibi) Erişim seçeneğini Ziyaretçi seçerseniz, o alan yalnız ziyaretçilere görünür. ACL sistem Joomla!‘ya 1.5’den sonraki değişim sürecinde 1.6’nın test sürümlerinde geldi, birkaç senedir keyifle kullanıyoruz.

Aklınıza takılanları yorum formu üzerinden sorabilirsiniz.

BİR CEVAP BIRAK

Yorumunuzu ekleyin
Buraya adınızı yazın