phpnuke to joomla
(Son güncelleme: 18 Şubat 2017)

Joomla! kullanmaya aday diğer sistem kullanıcıları için göç büyük bir sorun. Zira herhangi başka bir sistemlerden Joomla!’ya göç bulunmuyor. Bu tür geçişler ya elle tek tek uğraşarak ya da kullanıcıların kendilerince yaptığı geçiş betikleri, veritabanı uydurnma betikleri gibi çalışmalarla gerçekleşiyor. PHP Nuke için ise durum biraz farklı. Daha evvel Joomla! 1.0 sürümler zamanında pisdoktor‘un bir çalışması olduğunu biliyoruz.

O zamanlar Soner Ekici bir göç dosyası hazırlayıp, PhpNuke sitenizin Joomla! 1.0.x sürüme geçişi için veritabanı dönüştürmesini yapıyordu. Şimdi bu çalışmayı yenileyerek bizlerle paylaştı. Hem de bu sefer 2 farklı şekilde tercih yaparak.

Paket dilerseniz sadece PhpNuke üyelerinizi, dilerseniz hem PhpNuke üyelerinizi hem de içeriğinizi Joomla! 1.5 sitenize taşıyor.

Betiğin çalışmasını deneme şansım olmadı. Ancak daha şimdiden forumda geri dönüşler başladı. Siz de bir PhpNuke sahibiyseniz ve artık Joomla!nın esnek yapısı, gelişmiş özellikleri, yerleşik sef desteği ve daha bir çok güzel tarafından faydalanmak, sitenizi daha teknolojik bir altyapıya kavuşturmak istiyorsanız hemen yerelde denemerinizi yapın derim.

Dosyasına şuradan ulaşabilirsiniz:

 

Kullanmak ise gayet basit görünüyor. Her iki pakette de kullanım şekli aynı.Uygulama yeni kurulumda yapılıyor:

  • Joomla! 1.5 kurulumunu yapın. PhpNuke ile aynı barındırma alanında (hostingde) yapacaksınız. Ayrı bir klasör kullanabilirsiniz.
  • Paket içinde bulunan cfg.php ve phpnuke2jos.php dosyalarını Joomla kurulu olan dizine gönderin.
  • cfg.php dosyasındaki bilgileri PhpNuke sitenizin veritabanı bilgileri şeklinde düzenleyin.
  • Joomla sitenizi tarayıcıdan joomlasite.niz/phpnuke2jos.php dosyasını çağırın.
  • Üyeleri mi yoksa hem üyeleri hem içeriği mi taşımak istediğiniz sorulacak, seçim yapın.
  • Böylelikle görev çalıştırıldı. Bir sorun olmazsa az sonra ekranda sonuç raporu görüntülenecek.

Oluşabilecek hataları detaylara yer vererek forumun şu adresinden ya da bu konu altından bildirebilirsiniz.


BİR CEVAP BIRAK

Yorumunuzu ekleyin
Buraya adınızı yazın