(Son güncelleme: 18 Şubat 2017)

Alan Adı, en kısa tanımı ile bir ağda yayına verilmiş içeriğin erişim adresidir. Her ne kadar domain kelimesi ile kalıplaşmış hale gelse de asıl olarak alan adının orijinali domainname şeklindedir. İngilizce Domain (Alan, bölge, etki alanı) kelimesi ile Name (isim, ad) kelimelerinin birleşiminden meydana gelen bu tabir, zamanla kısalarak domain şeklinde kullanılmıştır. Buna rağmen İngilizce dilinde halen domain name şeklinde kullanım yaygındır. Kelimenin Türkçe tam karşılığı olan Alan Adı ise son birkaç senede hakkını alacak kadar kullanılmaya başlanmıştır.

Teknik olarak bir alan adı, ip denen etki alanı kimliğinin daha kolay, kısa ve akılda kalıcı şekilde ifade edilebilmesi için kullanılan bir isimlendirme yöntemidir. Bir alan adı, belirli bir protokole (http, ftp gibi) göre yayınlanmış hesabın, ip ile başlayıp yayın dizini ile sonlanan adresini (255.255.255.1/dizin/ve/hesap/adresi gibi) uygun yönlendirmeler ile örneğin aytugakar.info şeklinde açabilemeye yarar.

Alan adı bölümlerimizde bir alan adının çalışma mantığı ve kullanımı ile ilgili detaylı bilgiler veremeye, ayrıca alan adı ile ilgili sektöre dair bilgilendirmeler yapmaya gayret edeceğim.

 

BİR CEVAP BIRAK

Yorumunuzu ekleyin
Buraya adınızı yazın